10 lat Kuchni+ Historia i Sukcesy

10 lat Kuchni+ Historia i Sukcesy

Opublikowany


JAK RODZI SIĘ KANAŁ?
Wrzesień 2006 roku, Polska. W sklepach dominuje kiełbasa wiejska i ser gouda. Mało kto wtedy wie, że w Polsce są miejsca, gdzie można kupić znakomity w smaku ser lokalnej produkcji, a gdzieś na Podlasiu wyrabiane są wyborne regionalne wędliny. Są to czasy, kiedy w społecznej świadomości ryby ze Stawów Milickich niewiele różnią się od tych z innych akwenów. Z kolei sformułowanie food truck, kojarzy się raczej z dostawą warzyw do sklepu niż np. wysmakowaną kanapką z szarpaną wołowiną. Natomiast weganie to podejrzana grupa, która nie wiadomo co tak naprawdę je, a już na pewno nie wiadomo, co ich różni od wegetarian. Prawie nikt nie mówi jeszcze o kulinarnych blogerach, jak o  wyznacznikach stylu, a w barze można kupić tylko jasne lub ciemne piwo.

I nagle 30 września 2006 roku rusza Kuchnia+, pierwszy polski telewizyjny kanał kulinarny. Idealne miejsce dla pasjonatów kulinariów, zarówno rozpoczynających swoją przygodę z gotowaniem, jak i wytrawnych adeptów tej sztuki. Za swój cel stawia sobie promocję zdrowego stylu życia, poszerzanie kulinarnych horyzontów, kreowanie trendów oraz zachęcanie do przygotowywania nowoczesnych i smacznych potraw.

Tuż po starcie kanał został uznany za Debiut Roku przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej, a w 2007 roku został uhonorowany Kulinarnym Oskarem w kategorii Program Telewizyjny. Także obecnie stacja uznawana jest za wiodący kanał tematyczny, czego dowodzi zdobyta w 2015 roku specjalna Telekamera "Tele Tygodnia".

JAK RODZĄ SIĘ GWIAZDY
Stworzona w ramach grupy CANAL+ Cyfrowy stacja od początku stawiała na polskie produkcje oraz wprowadzała do kraju popularne i cenione na świecie formaty wraz z ich gwiazdami. To na antenie Kuchni+ swoją telewizyjną karierą rozpoczynał Wojciech Modest Amaro, pierwszy w Polsce zdobywca prestiżowej Gwiazdki Michelin. Do dzisiaj w archiwach stacji znajdują się odcinki prowadzonego przez niego programu „Kuchnia polska XXI  wieku”. Widzowie Kuchnia+ mogli także śledzić początki kariery popularnego Grzegorza Łapanowskiego w roli gospodarza serii „Ł’apetyt”. Lista nazwisk, które znacząco wpłynęły na rynek polskich kulinariów, i które przewinęły się przez antenę kanału może ciągnąć się w nieskończoność: Agnieszka Kręglicka, Adam Chrząstowski, Jan i Jakub Kuroniowie, Gieno Mientkiewicz czy Maryla Musidłowska.
Dzisiaj autorskie produkcje Kuchni+ to nadal główna siła ramówki stacji. Oferta programowa pokazuje, jak kompleksowo kanał podchodzi do kwestii jedzenia. Już od wielu lat promuje polskie lokalne jedzenie w programach tak cenionych postaci jak Tomasz Jakubiak czy Andrzej Polan. Przygląda się także temu, czym zajada się Europa dzięki podróżom Davida Gaboriaud. Od wielu uczy Polaków, że gotowanie może być czymś prostym i przyjemnym, co znakomicie udowadnia Marieta Marecka. Zdrowy tryb życia przybliżała sama Ewa Chodakowska, najbardziej znana polska trenerka fitness. Na antenie znalazło się miejsce także dla wegan, którym o zielonej rewolucji opowiada popularna blogerka Marta Dymek z Jadłonomii. Miłośników słodyczy rozpieszcza trójmiejski mistrz cukiernictwa Tomasz Deker, a przepyszne i pożywne potrawy dla dzieci przygotowuje fantastyczna Daria Ładocha. Nie można zapomnieć, że czasami jedzenie to tak naprawdę pretekst do ciekawej rozmowy i spędzenia miłych chwil w gronie znajomych, co starali się zawsze widzom udowodnić raper Vienio i szefowa kuchni Adrianna Marczewska.
Jednak nie tylko polskim jedzeniem człowiek żyje. Kto dzisiaj wiedziałbym o Jamie’m Oliverze, gdyby nie jego programy, które do dziś można oglądać wyłącznie w Kuchni+? Czy ktoś marzyłby, żeby zjeść i wypić w towarzystwie zawadiackiego Anthony’ego Bourdaina? I w końcu, kto kojarzyłbym takie nazwiska jak Marco Pierre White, Heston Blumenthal, Julia Child czy Nigel Slater?

JAK TWORZY SIĘ TRENDY
Kuchnia+ od zawsze podchodziła do tematu gotowania nie tylko jako telewizyjnej ciekawostki, lecz zajmowała się również rozmaitymi aspektami jedzenia, w tym kulturowymi, społecznymi, a nawet politycznymi. W 2009 roku powstał Kuchnia+ Food Film Fest - wyjątkowy przegląd filmowy prezentujący produkcje poświęcone gotowaniu, sztuce kulinarnej i społecznemu znaczeniu jedzenia. W 2015 roku stacja kanał wręczył swoje certyfikaty dla najbardziej godnych polecenia restauracji w kraju. Wówczas, w akcji „Kuchnia+ poleca” wzięło udział blisko 3500 restauracji z całej Polski.  Tego samego roku wystartował projekt „Kuchnia+ w drodze” - cykl warsztatów kulinarnych w miastach w całym kraju. Zajęcia prowadzone są przez szefów kuchni znanych z anteny Kuchni +.
Każdy z projektów odsłaniał przed miłośnikami jedzenia nowe, nieznane dotąd obszary. Czasami były to dominujące na świecie trendy kulinarne, które stacja przenosiła na lokalny rynek. Niekiedy z kolei pokazywała, gdzie można smacznie zjeść, a w Polsce są świetne restauracje, o których wiedzą tylko nieliczni lokalni mieszkańcy. Natomiast dzięki warsztatom Kuchnia+ zachęca do wspólnego gotowania i pogłębiania swoich umiejętności.

KUCHNIA+ W INTERNECIE
Kompleksowym uzupełnieniem anteny jest bogaty serwis internetowy. Witryna www.kuchniaplus.pl umożliwia przede wszystkim przeglądanie przepisów prezentowanych w programach. W serwisie znajdują się także: aktualny program kanału, obszerne artykuły, porady i ciekawostki kulinarne, konkursy i forum dla internautów.
Zwolennicy rozwiązań mobilnych mogą skorzystać z aplikacji „Przepisy Kuchni+”, w której oprócz ogromnej bazy przepisów znajdują się informacje o najbliższych emisjach programów na antenie kuchni+, ranking przepisów kulinarnych, kalkulator wag i miar, połączenie z listą zakupów Listonic czy możliwość podzielenia się swoim przepisem na portalach społecznościowych: Facebook, Google+, Wykop i Twitter.
Stacja+ jest także aktywna w mediach społecznościowych . Pod adresem www.facebook.com/kuchniaplus internauci znajdą fanpage stacji, a na nim m.in. informacje o programach, ciekawostki dotyczące gotowania, sztuki kulinarnej i branży restauratorskiej oraz dużą ilość konkursów. Fani mogą też zdobyć informacje o najnowszych wydarzeniach związanych z kulinariami. Z kolei na kanale Kuchni+ w serwisie YouTube pod adresem www.youtube.com/KuchniaPlus widzowie obejrzą całe odcinki wybranych programów oraz dodatkowe materiały wideo, których nie zobaczą nigdzie indziej. Łącznie w obu portalach działania stacji śledzi ponad 116 tysięcy fanów.

JAK NAS WIDZĄ
Kuchnia+ jest pierwszym polskim kanałem kulinarnym i znacznie przyczyniła się do rewolucji foodowej, która trwa do dziś. O rozpoznawalności i sile marki świadczą badania.  W zeszłym roku o 1,1 pkt proc. skoczył potencjał marki. Co ważne, w tym samym okresie wzrosła niemal o 10% wspomagana rozpoznawalność kanału. Blisko co trzeci badany wskazał Kuchnię+.  Te same badania wymieniają charakterystyczne cechy, za które widzowie cenią stację. W porównaniu do całej grupy lifestyle’owych kanałów telewizyjnych najwięcej osób, bo aż 75% wskazało, że stacja ma najlepsze programy kulinarne. Jest to aż o 52 pkt proc. więcej niż średnia dla całej grupy. Kuchnia+ jest również ceniona za to, że pokazuje, jak być zdrowym (67%), co jest najlepszym wynikiem w tej kategorii i jednocześnie przewyższa średnią ponad dwukrotnie. Ponad połowa badanych stwierdza także, że kanał dostarcza przydatne wskazówki i porady (średnia to 38%). Koresponduje to także z najlepszym wynikiem w kategorii kanału, który pozwala rozwijać pasje i zainteresowania widzów (46%). 


Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

10_lat_Kuchnia_.jpg

grafika | 51 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.