Wszechobecna i bezwzględna. Polityka, czyli pieniądze, korupcja i bezprawie w różnych odsłonach: od thrillera po komediodramat. Cykl „Kino Mówi: Polityka” we wrześniu w Ale kino+.

Wszechobecna i bezwzględna. Polityka, czyli pieniądze, korupcja i bezprawie w różnych odsłonach: od thrillera po komediodramat. Cykl „Kino Mówi: Polityka” we wrześniu w Ale kino+.

Opublikowany

We wrześniu Ale kino+ zaprasza na pięć zaangażowanych filmów z różnych zakątków świata. Będą to: kontrowersyjny i przejmujący dramat Andrieja Zwiagincewa „Lewiatan”, triumfator francuskich Cezarów 2015 „Timbuktu”, nagrodzony Złotym Niedźwiedziem chiński kryminał „Czarny węgiel, kruchy lód”, thriller „Syriana” z nagrodzoną Oscarem® i Złotym Globem rolą George’a Clooneya oraz - z sekcji „ALE KINO+” na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty 2014 - izraelski komediodramat „Śruba”. Premiery w czwartki od 1 do 29 września, po 20:10. Wstęp do każdego filmu w autorskim magazynie „Kino Mówi”. Tylko w Ale kino+.

„Lewiatan” (Leviatan, 2014)
reż. Andriej Zwiagincew
MFF w Cannes 2014 – Złota Palma za najlepszy scenariusz
Oscar® 2015 – nominacja w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny
Złote Globy 2015 – wygrana w kategorii najlepszy film zagraniczny
Camerimage 2014 – Złota Żaba
Europejska Nagroda Filmowa – 5 nominacji (w tym w kategorii najlepszy europejski film roku)
Najnowszy film reżysera „Powrotu”, „Wygnania” i „Eleny”. Morze korupcji, bezprawia i… rosyjskiej wódki.
Kola mieszka z żoną Lilą i synem Romą w miasteczku nad morzem w północnej Rosji. Ma stary drewniany dom, który odziedziczył po ojcu. Mer miasteczka, w którego gabinecie wisi na ścianie portret Władimira Putina, wygrał z Kolą sprawę sądową i zamierza pozbawić go dachu nad głową. Rozpoczyna się walka o przetrwanie ze skorumpowaną strukturą władzy, która zaczyna sięgać po coraz brutalniejsze metody.
Premiera: czwartek, 1 września, 20:10

„Timbuktu” (Timbuktu, 2014)
reż. Abderrahmane Sissako
MFF w Cannes 2014 – Nagroda Jury Ekumenicznego
Cezary 2015 – 7 statuetek (w tym w kategorii najlepszy film)
Oscary® 2015 – nominacja w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny
Triumfator francuskich Cezarów 2015. Wstrząsający obraz społeczności zniewolonej przez radykalny reżim.
Akcja filmu rozgrywa się w mieście Mali, nad rzeką Niger. Władzę przejęli tu dżihadyści, którzy narzucili mieszkańcom bezlitosny reżim. Najbardziej poszkodowane są kobiety, które zostają praktycznie wyłączone z życia społecznego i są zmuszone do przestrzegania absurdalnych zakazów i nakazów.
Premiera: czwartek, 8 września, 20:10

„Czarny węgiel, kruchy lód” (Bai ri yan huo, 2014)
reż. Yi'nan Diao
MFF w Berlinie 2014 – Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu, Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego aktora
Humor i krytyczna refleksja nad współczesnymi Chinami – kino kryminalne najwyższej próby.
W kilkunastu fabrykach, rozproszonych po całej prowincji, w transporcie węgla odnalezione zostają fragmenty ludzkiego ciała. Policja podejrzewa pracowników firmy przewozowej. Podczas próby aresztowania padają strzały - oprócz podejrzanych ginie dwójka policjantów. Prowadzący akcję Zhang Zili (nagrodzony w Berlinie Liao Fan) zostaje odsunięty od obowiązków. Pięć lat później, pogrążony w nałogu alkoholowym, trafia przypadkiem na dawnego współpracownika. Okazuje się, że w sprawie pojawiło się kilka nowych tropów, prowadzących do jednej kobiety. Prześladowanej czy chronionej?
Premiera: czwartek, 15 września, 20:10

„Syriana” (Syriana, 2005)
reż. Stephen Gaghan
Oscary® 2006 – najlepszy aktor drugoplanowy, nominacja za najlepszy scenariusz Złote Globy 2006 – najlepszy aktor drugoplanowy, nominacja za scenariusz oryginalny
Thriller, którego akcja rozgrywa się na szczytach władzy. W rolach głównych CIA i korupcja na światową skalę oraz George Clooney, któremu „Syriana” przyniosła Oscara® oraz Złoty Glob.
Oparta na skandalizujących wspomnieniach byłego agenta CIA opowieść o politycznych i wywiadowczych intrygach związanych ze współczesnym przemysłem naftowym. W sprawę, świadomie lub przypadkiem, zamieszanych jest mnóstwo osób: od szeregowego agenta CIA Boba Barnesa (George Clooney), przez wysoko postawionych amerykańskich polityków, po pakistańskich robotników pracujących w Zatoce Perskiej.
Premiera: czwartek, 22 września, 20:10
 

„Śruba” (Boreg, 2014)
reż. Shira Geffen
MFF w Cannes 2014
Sekcja Ale kino+ na T-Mobile Nowe Horyzonty (2014)
Komediodramat autorki filmu „Meduzy”.
Prezentowany na MFF w Cannes film Shiry Geffen, izraelskiej aktorki i scenarzystki. Bohaterkami są dwie kobiety, Żydówka i Palestynka. Pierwsza z nich jest znaną artystką, która nie chce zajść w ciążę, wbrew oczekiwaniom męża. Druga – uroczą pracownicą sklepu, marzącą o dziecku. Pewnego dnia bohaterki zamieniają się rolami.
Premiera: czwartek, 29 września, 20:10

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Syriana_01.jpg

grafika | 132 KB

Pobierz
CzarnyWegielKruchyLod_materia_y_AuroraFilms_01.jpg

grafika | 620 KB

Pobierz
Timbuktu_materia_y_AuroraFilms__1_.jpg

grafika | 189 KB

Pobierz
Lewiatan__materia_y_Against_Gravity_01.jpg

grafika | 252 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.