RYBKA MINIMINI ZDRADZA CIEKAWOSTKINA TEMAT BAJKI „STRAŻAK SAM”

RYBKA MINIMINI ZDRADZA CIEKAWOSTKINA TEMAT BAJKI „STRAŻAK SAM”

Opublikowany

Rybka MiniMini zaprasza na 10. serię, uwielbianego na całym świecie, serialu animowanego „Strażak Sam”. Z tej okazji zdradza swoim małym widzom ciekawostki na temat tej niezwykłej postaci. Sprawdźcie czego nie wiedzieliście o kultowej bajce!

„Strażak Sam” to doskonale znana wszystkim animacja o przygodach dzielnego strażaka i jego przyjaciół. Sam mieszka w  spokojnym miasteczku Pontypandy. Życie płynie w nim bardzo powoli, ale kiedy tylko pojawiają się jakieś kłopoty Strażak Sam niesie pomoc mieszkańcom.
Od premiery pierwszego odcinka bajki minęło kilkadziesiąt lat. W tym czasie strażak przeżył mnóstwo niezwykłych przygód. Dziś Rybka MiniMini postanowiła podzielić się z widzami najciekawszymi informacjami o Samie.
Czy wiedzieliście, że…
1.    Sam ma ponad 30 lat
Premiera serialu odbyła się w Walii drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia 1985 roku. Dwa lata później, 17 listopada 1987, pojawiła się na ekranach widzów
z Wielkiej Brytanii, by wreszcie w marcu 1993 roku dotrzeć do Polski. Bajka liczy dziś 31 lat.
2.    Postać Sama stworzyli prawdziwi strażacy
Na pomysł stworzenia postaci Sama wpadło dwóch byłych strażaków z Kent. Dave Gingell i David Jones doskonale znali specyfikę pracy w straży pożarnej, co ułatwiło im wymyślanie historii oraz przygód głównego bohatera.
3.    Prawdziwe imię bohatera to Samuel
Mali widzowie mogą nie wiedzieć, że Sam to zdrobnienie od imienia Samuel.
4.    Pontypandy to fikcyjne miasteczko
Akcja serialu rozgrywa się w malowniczym miasteczku Pontypandy w Walii.
W rzeczywistości jednak miejsce to nie istnieje, a jego nazwa powstała
w wyniku połączenia nazw dwóch walijskich miast – Pontypridd i Tonypandy.
5.    Sam jest znany na całym świecie
Bajka o odważnym strażaku dotarła aż do 40 krajów. Tego niezwykłego bohatera znają już miliony dzieci na całym świecie.
6.    Bohaterowie bajki mówili jednym głosem
Początkowo głosu wszystkim postaciom  użyczała  jedna osoba – John Alderton. Późniejsze serie wzbogacono o podział na role. W polskiej wersji językowej głos podkładał Jerzy Kramarczyk.
7.    Strażak Sam to poliglota
Odkąd Strażak Sam pojawił się na ekranach, bajka została przetłumaczona na 25 różnych języków, w tym na mandaryński.
8.    Początki produkcji były trudne
Tworzenie bajki w animacji poklatkowej było bardzo pracochłonne i zajmowało dużo czasu. Wyprodukowanie 1 minuty serialu trwało aż 4 dni.
9.    Bajka została wyróżniona przez ekspertów
Bajka doceniana jest nie tylko przez rzesze małych fanów na całym świecie.
W 1988 roku serial został nominowany do nagrody telewizyjnej BAFTA dla najlepszego krótkometrażowego filmu animowanego.
10. Sam występował również w filmach
Przygody strażaka doczekały się także wersji filmowej. Historie z jego udziałem możemy obejrzeć m.in. w filmach „Strażak Sam i bohaterowie burzy” oraz „Strażak Sam i wielki pożar w Pontypandy”, które wyświetlane były na antenie MiniMini+.
Już w sierpniu stacja MiniMini+ zaprasza na emisję 10. serii bajki „Strażak Sam”. Tym razem w straży pożarnej zajdą poważne zmiany: pojawią się dwaj nowi rekruci – Arnold i Ellie, oddział zostanie zmodernizowany i wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia. Strażacy zyskają także nowy pojazd ratunkowy dla zwierząt, dzięki czemu na pomoc Sama będą mogli liczyć także czworonożni mieszkańcy  Pontypandy. W nowych odcinkach Sam m.in. pośpieszy na ratunek owcy uwięzionej na dachu, wspólnie z przyjaciółmi będzie świętować swoje urodziny i pojawi się na… planie filmowym.

„Strażak Sam” to pełna humoru animacja, która uczy najmłodszych widzów, jak zachować spokój w trudnych sytuacjach oraz działać zespołowo by rozwiązać każdy problem.


Strażak Sam sezon 10
Emisja: od 8 sierpnia, codziennie o godz. 8:50 i 17:45

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Minimini_poleca_web.png

grafika | 39,1 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.