9 rzeczy, o których musisz pamiętać przy kupnie mieszkania na rynku wtórnym

9 rzeczy, o których musisz pamiętać przy kupnie mieszkania na rynku wtórnym

W sierpniu na antenie Domo+ zagości piąty już sezon programu „Wyzwanie – nowe mieszkanie”. Z tej okazji prowadzący Damian Urbańczyk przygotował dziewięć wskazówek dla osób planujących zakupić mieszkanie na rynku wtórnym. 

Rynek nieruchomości powiększa się z roku na rok o nowe inwestycje co sprawia, że oferta jest bardzo różnorodna i potrafi zaspokoić gusta nawet najbardziej wybrednych kupujących. Mieszkania na rynku pierwotnym często odstraszają zarówno odległym terminem oddania nieruchomości jak i kosztami wykończenia stanu deweloperskiego, przez co dla wielu zakupy na rynku wtórnym wydają się bezpieczniejsze. Na co jednak powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby uniknąć błędów przy zakupie mieszkania „z drugiej ręki”?

1.    Najważniejsze – określ swój budżet

Pierwszą kwestią jaką należy wziąć pod uwagę jest wielkość środków finansowych jakimi dysponujemy. Określenie na samym początku kwoty jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup mieszkania jest o tyle ważnym krokiem, że dzięki niemu zawężamy poszukiwania do mieszkań o określonym metrażu, zlokalizowanych w interesujących nas dzielnicach. Należy wziąć pod uwagę wysokość środków własnych, a także finansowania kredytem.

2.    Skonsultuj się z doradcą finansowym

Jeśli nie jesteśmy pewni naszych możliwości finansowych możemy przed rozpoczęciem poszukiwań umówić się z  doradcą, który zapozna nas z dostępnymi ofertami finansowania oraz wyliczy naszą zdolność kredytową.

3.    Bądź czujny – pamiętaj o dodatkowych kosztach

Istotne jest to, że cena mieszkania to nie koniec, gdyż należy do niej doliczyć wszystkie konieczne wydatki tj. podatek od czynności cywilnoprawnych czy dodatkowe opłaty sądowe. Jeśli w zakupie pomaga nam pośrednik, trzeba dodatkowo dodać jego prowizję. Badając dokumentację mieszkania, koniecznie dowiedzmy się o wszystkim opłatach związanych ze spółdzielnią lub wspólnotą mieszkaniową, np. związanych z planowanymi remontami. Pamiętajmy, aby kupując mieszkanie do remontu, od razu oszacować jego koszty. To może być prawdziwa pułapka, dlatego warto skorzystać z pomocy zaufanych fachowców, którzy sporządzą kosztorys.

4.    Sprecyzuj rodzaj budownictwa

Kolejną rzeczą, którą warto od razu przemyśleć jest to, w jakim budownictwie chcemy mieszkać tzn. czy marzy nam się kamienica, nowy blok na strzeżonym osiedlu czy rozważamy również starsze mieszkania w tzw. wielkiej płycie. Oglądajmy nie tylko mieszkania, ale także podwórko, piwnicę, klatkę schodową – to jak wyglądają może nam wiele powiedzieć o naszych przyszłych sąsiadach. Oglądając mieszkania pytajmy o wiek budynku, technologię i materiały z jakich jest zbudowany, stan elewacji, klatki schodowej i wind, a także czy w budynku są piwnice oraz garaże.

5.    Oglądaj mieszkanie w dobrym świetle

Mieszkanie najlepiej oglądać, gdy jest widno, łatwiej wtedy ocenić otoczenie i zauważyć ewentualne mankamenty zarówno w mieszkaniu jak i w budynku. Ze względu na pracę zawodową mieszkania często dostępne są do oglądania w porach popołudniowych lub wieczornych, dlatego szczególnie interesujące nas nieruchomości warto zwizytować ponownie w ciągu dnia.

6.    Oceń stan mieszkania

Oprócz piętra, ilości pokoi i ich rozkładu ważną rzeczą jest stan mieszkania, czy jest to stan i standard do którego możemy się od razu wprowadzić, czy raczej mieszkanie wymaga odświeżenia lub remontu. Wtedy musimy pamiętać, że do ceny mieszkania będziemy musieli doliczyć dodatkowe koszty. W szczególności zwracamy uwagę na stan drzwi, okien, podłóg i innych stałych elementów w mieszkaniu. W przypadku gdy mieszkanie wymagać będzie remontu warto porozmawiać z właścicielem o upuście.

7.    Sprawdź status prawny nieruchomości

Jeśli już jesteśmy zainteresowani konkretną nieruchomością, należy skontrolować jej status prawny. Sprzedający powinien okazać nam akt notarialny nabycia mieszkania bądź też przydział członkowski ze spółdzielni. Koniecznie należy sprawdzić księgę wieczystą mieszkania, czy nie ma obciążonej hipoteki. Trzeba poprosić właściciela mieszkania o zaświadczenia o braku zaległości czynszowych. Zapytajmy go również o to, czy mieszkanie nie znajduje się w środkach trwałych jego firmy. Należy zobowiązać sprzedającego do wymeldowania wszystkich osób z mieszkania, najlepiej do dnia sporządzenia aktu notarialnego.

8.    Przygotuj się na dodatkowe koszty

Jeśli nie dysponujemy wystarczającymi środkami własnymi i musimy ubiegać się o kredyt na zakup nieruchomości, powinniśmy pomyśleć o zawarciu ze sprzedającym stosownej umowy przedwstępnej. Podpisując umowę przedwstępną kupujący zwykle wręcza sprzedającemu określoną kwotę pieniężną, jako zadatek lub zaliczkę na poczet ceny mieszkania. Trzeba pamiętać, że zadatek przepada, jeśli odstąpimy od umowy (sprzedający płaci jego dwukrotność, wycofując się ze sprzedaży, zaliczka zaś jest zawsze zwracana, jeśli jedna ze stron odstąpi od umowy, wliczana jest też w cenę mieszkania).

9.    Bądź czujny do samego końca

Po zakończeniu wszystkich tych formalnych czynności pozostaje odbiór kluczy (choć ja zawsze doradzam i tak zmianę zamków) i urządzenie parapetówki dla najbliższych. Ale to już zupełnie inna historia.

Załączniki

Pobierz wszystkie

Wyzwanie_nowe_mieszkanie_5_1_lipiec.jpg

grafika | 182 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.