Świat stworzony na nowo – polskie gry komputerowe

Świat stworzony na nowo – polskie gry komputerowe

Rynek warty ponad 500 milionów dolarów. Gracze, których zmagania z kolejnymi „levelami” platformówek notują miliony odsłon w serwisie YouTube. To, co początkowo służyło zabawie, przerodziło się w część kultury, ważne ogniwo życia młodych pokoleń oraz prawdziwy biznes. W branży gier komputerowych Polska jest już prawdziwą potęgą. Zatem jak wygląda ten rynek? Które produkcje zyskały rozgłos i którzy twórcy zasłużyli na światowe uznanie? W nowym programie „Twórcy światów” w CANAL+ DISCOVERY nie tylko przyglądamy się zjawisku, analizując rys historyczny oraz sylwetki polskich twórców, lecz także stawiamy pytania o przyszłość tego biznesu. Premiera już we wtorek, 16 października.

Od czego się zaczęło? Czyim następcą był Wiedźmin, This War of Mine, Call of Juarez czy Sniper: Ghost Warrior? Pierwsze polskie gry i programy komputerowe powstawały w czasach, kiedy w sklepach na półkach stał tylko ocet, a kupno towarów pierwszej potrzeby graniczyło z cudem. Okoliczności nie zatrzymały jednak kreatywności polskich twórców – to właśnie  z niej słyną po dziś dzień. Program „Twórcy światów” przedstawi postacie tych, dzięki którym rynek gier komputerowych rozwinął się nad Wisłą.

Swój głos w dyskusji na temat branży zabiorą m.in.: Marcin Blacha, scenarzysta i projektant, który współtworzył wszystkie części wirtualnych przygód „Wiedźmina”, nominowany do Oscara®, Tomasz Bagiński oraz Jacek Rozenek – aktor, który udzielił głosu Wiedźminowi. W odcinkach pojawią się także nestorzy polskiej branży gier komputerowych, którzy uczą kolejne pokolenia sztuki projektowania i pisania gier.
Twórcy programu spróbują odpowiedzieć m.in. na pytania na czym polega fenomen polskich gier komputerowych, czym różnią się one od tych, tworzonych na świecie oraz czym jest i jak w ogóle zmierzyć „grywalność” poszczególnych projektów. Dokument „Twórcy światów” przyjrzy się także wizji, jak może wyglądać przyszłość gier oraz gdzie w popkulturze znajduje się dla nich miejsce.

Premierowe odcinki  „Twórców światów” w każdy wtorek od 16 października o godzinie 21:40 na antenie CANAL+ DISCOVERY.

Załączniki

Pobierz wszystkie

chmielarz4.jpg

grafika | 575 KB

Pobierz
adam skorupa3.jpg

grafika | 514 KB

Pobierz
borkowski 2.jpg

grafika | 226 KB

Pobierz
cosplayerka5.jpg

grafika | 380 KB

Pobierz
borkowski 1.jpg

grafika | 140 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Włosko-francuski pojedynek na noże – Bitwa na smaki: David vs. Matteo

Francuska finezja Davida Gaboriaud i włoski temperament Matteo Brunetti’ego zmierzą się w kulinarnym pojedynku, w którym wyzwania kucharzom rzucać będą zaproszeni goście. Francuz czy Włoch? Kto wyjdzie z boju zwycięsko? Nowy program, „Bitwa na smaki: David vs. Matteo” za
Ucieczka z miejskiej dżungli w Domo+

W powakacyjnym natłoku obowiązków i wirze codziennych zajęć nie ma chyba osoby, która nie marzyłaby o ucieczce poza miejską dżunglę, by obcować z naturą. Taką możliwość daje piąty sezon programu „Daleko od miasta”, którego premiera już 6 października o 18:00 w Domo+.
Czy zwierzęta mają prawa? Cykl dokumentalny w Planete+

Szokujące śledztwo w masarniach na całym świecie, historia modyfikowania krowich genów oraz owady jako żywność przyszłości – w październiku w ramach środowego pasma SZOK DOK widzowie poznają wstrząsające fakty na temat globalnego przemysłu spożywczego. Zwierzęta pełnią bardzo istotną rolę w naszym świecie. Jednak czy mają jakiekolwiek prawa? Premiery dokumentów w każdą środę od 3 października o godz. 22:00.
Sekrety XX-wiecznej Rosji w październiku na antenie Planete+

Morderstwo człowieka-zagadki, czyli Rasputina, kreowana przez władze ZSRR polityka seksualna, walka z głodem przy pomocy naukowych faktów i kuglarskich sztuczek oraz prawdziwa historia otoczonego niezwykłym kultem radzieckiego agenta – w tym miesiącu widzowie naszej stacji odkryją nieustająco intrygujące oblicze Rosji w specjalnym cyklu historycznym. Premiery kolejnych filmów w każdy czwartek od 4 października, o godz. 22:00.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.