Złote Lwy dla koprodukcji CANAL+ „Zimna wojna” na Festiwalu w Gdyni

Złote Lwy dla koprodukcji CANAL+ „Zimna wojna” na Festiwalu w Gdyni

Opublikowany

Zakończył się 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jury pod przewodnictwem Waldemara Krzystka (nagrodzonego Złotymi Lwami reżysera „Małej Moskwy”) okrzyknęło „Zimną wojnę” najlepszym filmem festiwalu przyznając produkcji Złote Lwy. Film zdobył również nagrody za najlepszy montaż oraz dźwięk. Koprodukcja CANAL+ podbiła serca jury nie tylko w Polsce – od premierowego pokazu na Festiwalu w Cannes mówi o niej cały świat.

Krytycy wspólnie okrzyknęli tegoroczną edycję gdyńskiego konkursu jako najciekawszy festiwal polskich filmów od lat. Obok „Zimnej wojny” o Złote Lwy zawalczyły równie gorące tytuły polskiego kina: "Kler" Wojciecha Smarzowskiego, "7 uczuć" Marka Koterskiego, "Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej oraz "Kamerdyner" Filipa Bajona.

Film Pawła Pawlikowskiego to zaplanowany w każdym ujęciu, wysmakowany i zarazem surowy w swojej prostocie obraz filmowy. To właśnie taka forma jest niezwykle doceniana przez współczesnych znawców kina.

Świadczą o tym pozytywne komentarze krytyków oraz dotychczasowe nagrody festiwalowe jakie zdobyła produkcja, m.in. w Cannes, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Piešťanach na Słowacji czy w Gdyni. „Zimna wojna” wymieniana jest także jako jeden z liczących się konkurentów do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz jest faworytem do reprezentowania Polski na Oscarach® w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Złote Lwy w konkursie głównym to nie jedyna nagroda dla "Zimnej wojny" podczas Festiwalu w Gdyni. Jury uhonorowało produkcję także za montaż, za który odpowiada Jarosław Kamiński, oraz za dźwięk dopracowany przez Macieja Pawłowskiego i Mirosława Makowskiego. Historia Zuli i Wiktora została również wyróżniona w sekcji pozakonkursowej. Film zdobył nagrodę "Złoty Kangur" przyznawaną przez australijskich dystrybutorów filmowych.

Zimna wojna” opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Udostępnij

Powiązane artykuły
POLSKIE DRUŻYNY W WALCE O FINAL4 – NOWY SEZON LIGI MISTRZÓW PIŁKARZY RĘCZNYCH W NC+

temu

Mecz Motor Zaporoże – Paris Saint Germain zainauguruje w środę 12 września nowy sezon Velux EHF Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych na platformie nc+. W najbliższy weekend pierwsze spotkania rozegrają polskie drużyny PGE Vive Kielce i Orlen Wisła Płock.W nowym sezonie Velux
REWANŻOWE PÓŁFINAŁY PGE EKSTRALIGI TYLKO W NSPORT+

temu

W najbliższy weekend poznamy skład wielkiego finału PGE Ekstraligi –  najlepszej żużlowej ligi świata. W niedzielę w rewanżowych półfinałach  zmierzą się CASH BROKER Stal Gorzów – forBET Włókniarz Częstochowa oraz  FOGO Unia Leszno – BETARD  Sparta Wrocław. Transmisje w
PAWEŁ PAWLIKOWSKI Z NAGRODĄ ZA NAJLEPSZĄ REŻYSERIĘ W CANNES – SUKCES KOPRODUKCJI CANAL+

temu

Zakończył się 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, ale nie milkną echa sukcesu „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego. Jury pod przewodnictwem Cate Blanchett przyznało polskiemu reżyserowi nagrodę za reżyserię. Koprodukcja CANAL+ podbiła Francję i od premierowego pokazu w konkursie głównym mówi o niej cały świat. Historia miłości kompozytora i artystki zespołu ludowego "Mazurek" tym samym zapisała się w historii kina. Ceremonię wręczenia nagród widzowie mogli zobaczyć na żywo dzięki CANAL+ Film.
KOPRODUKCJA CANAL+ „ZIMNA WOJNA” JUŻ W TEN WEEKEND POWALCZY O ZŁOTĄ PALMĘ W CANNES

temu

Tegoroczny Festiwal Filmowy w Cannes ma szczególne znaczenie dla polskiego kina. Wśród najwybitniejszych światowych filmów o statuetkę walczy „Zimna wojna”, koprodukcja CANAL+, w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Wzruszenie Julianne Moore, gratulacje od Benicio del Toro,  entuzjazm publiczności i międzynarodowych mediów – to reakcje po pokazie produkcji, o której mówi cały świat. Dzięki CANAL+ FILM widzowie będą mogli poczuć na żywo klimat filmowego Cannes i kina największego kalibru, ponieważ już 19 maja na tym kanale odbędzie się transmisja ceremonii wręczenia nagród. Czy laureat Oscara©, Paweł Pawlikowski, wróci z Cannes ze Złotą Palmą?
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.