Polski design użytkowy – walka ze smogiem w ramach Domo+ Design Camp

Polski design użytkowy – walka ze smogiem w ramach Domo+ Design Camp

Opublikowany

Design i promocja  innowacyjnych rozwiązań dla domu – tym charakteryzuje się i wyróżnia Domo+ już od dekady. Nadchodzące urodziny stacji to doskonały pretekst, aby zwrócić uwagę na kolejny aspekt naszej przestrzeni domowej -  problem zanieczyszczenia powietrza wewnątrz pomieszczeń. Stacja zrobi to jednak w charakterystyczny dla siebie, stylowy sposób – organizując Domo+ Design Camp dla studentów wzornictwa.

Wydawałoby się, że w domowym zaciszu można znaleźć schronienie przed budzącym coraz większy niepokój smogiem. Okazuje się jednak, że w pomieszczeniach zamkniętych, stężenie szkodliwych substancji jest co prawda niższe, ale wciąż groźne.

Mniejsze stężenie pyłów w budynkach nie oznacza, że jesteśmy w pełni bezpieczni. Pozostanie w domu nie redukuje problemu do zera, co najwyżej troszeczkę zmniejsza nasze narażenie na negatywne skutki zanieczyszczeń. Jeżeli na zewnątrz stężenie sięga 200 mikrogramów, to wewnątrz zmniejsza się tylko o połowę

przestrzega Anna Dworakowska z Alarmu Smogowego.

W ramach Domo+ Design Camp odbędą się warsztaty w Centrum Kreatywności Kulturalno-Społecznej w Sobolach na Lubelszczyźnie. Ich głównym celem będzie opracowanie urządzenia, które pomoże w rozwiązaniu problemu smogu w domowej przestrzeni. Zgodnie z filozofią kanału urządzenie powinno być nie tylko skuteczne i chronić zdrowie mieszkańców, ale także cieszyć oko i wpisywać się w estetykę wnętrza. Do współpracy przy opracowywaniu rozwiązania mającego ciekawą formę plastyczną zostali zaproszeni studenci i absolwenci z całej Polski. Na autorów najciekawszego projektu czeka stypendium o wartości 20 000 zł. Domo+ sfinansuje także produkcję prototypu zwycięskiej maszyny.
Domo+ Design Camp potrwa cały tydzień, od 15 do 22 września, a uczestników będzie inspirować malowniczy krajobraz Lubelszczyzny.  Rolę mentorów pełnić będą Gosia i Tomek Rygalikowie, założyciele Studia Rygalik. Projektanci mają doświadczenie w rozwoju i wdrażaniu limitowanych serii produktów opracowywanych zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi klienta. Ich prace charakteryzują się zaskakującą dialektyką, nowoczesnością i niebanalnością. Uczestników merytorycznie wesprą także przedstawiciele organizacji Alarm Smogowy.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Świat stworzony na nowo – polskie gry komputerowe

temu

Rynek warty ponad 500 milionów dolarów. Gracze, których zmagania z kolejnymi „levelami” platformówek notują miliony odsłon w serwisie YouTube. To, co początkowo służyło zabawie, przerodziło się w część kultury, ważne ogniwo życia młodych pokoleń oraz prawdziwy biznes. W branży gier komputerowych Polska jest już prawdziwą potęgą. Zatem jak wygląda ten rynek? Które produkcje zyskały rozgłos i którzy twórcy zasłużyli na światowe uznanie? W nowym programie „Twórcy światów” w CANAL+ DISCOVERY nie tylko przyglądamy się zjawisku, analizując rys historyczny oraz sylwetki polskich twórców, lecz także stawiamy pytania o przyszłość tego biznesu. Premiera już we wtorek, 16 października.
Ucieczka z miejskiej dżungli w Domo+

temu

W powakacyjnym natłoku obowiązków i wirze codziennych zajęć nie ma chyba osoby, która nie marzyłaby o ucieczce poza miejską dżunglę, by obcować z naturą. Taką możliwość daje piąty sezon programu „Daleko od miasta”, którego premiera już 6 października o 18:00 w Domo+.
Czy zwierzęta mają prawa? Cykl dokumentalny w Planete+

temu

Szokujące śledztwo w masarniach na całym świecie, historia modyfikowania krowich genów oraz owady jako żywność przyszłości – w październiku w ramach środowego pasma SZOK DOK widzowie poznają wstrząsające fakty na temat globalnego przemysłu spożywczego. Zwierzęta pełnią bardzo istotną rolę w naszym świecie. Jednak czy mają jakiekolwiek prawa? Premiery dokumentów w każdą środę od 3 października o godz. 22:00.
Sekrety XX-wiecznej Rosji w październiku na antenie Planete+

temu

Morderstwo człowieka-zagadki, czyli Rasputina, kreowana przez władze ZSRR polityka seksualna, walka z głodem przy pomocy naukowych faktów i kuglarskich sztuczek oraz prawdziwa historia otoczonego niezwykłym kultem radzieckiego agenta – w tym miesiącu widzowie naszej stacji odkryją nieustająco intrygujące oblicze Rosji w specjalnym cyklu historycznym. Premiery kolejnych filmów w każdy czwartek od 4 października, o godz. 22:00.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.