Weekend z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w CANAL+

Weekend z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w CANAL+

Opublikowany

Wrzesień to miesiąc polskiego kina - co roku najważniejsze osobistości filmowego świata zjeżdżają się nad malownicze morze, aby świętować tryumfy rodzimej kinematografii. Na zakończenie 43. edycji Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni CANAL+ wyemituje wybrane produkcje wyróżnione w poprzednim roku. Na entuzjastów ambitnego, festiwalowego kina czeka weekend pełen filmowych uniesień.

Pierwszym z zaprezentowanych laureatów jest koprodukcja CANAL+ „Cicha noc” okrzyknięta przez krytyków największym wydarzeniem polskiego kina w 2017 roku. Film w reżyserii Piotra Domalewskiego („60 kilo niczego”) to błyskotliwa opowieść o narodowych przywarach, stawiająca pytania o polskość i miejsce rodziny w naszej kulturze. Produkcja została nagrodzona na Festiwalu Filmów Fabularnych Złotymi Lwami. O jej sukcesie zadecydowała również znakomita obsada, m.in.: Dawid Ogrodnik, nagrodzony za tę rolę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2017 roku oraz w konkursie Polskich Nagród Filmowych Orły oraz Tomasz Ziętek („Kamienie na szaniec”, „Body/Ciało”); Agnieszka Suchora („Młode wilki”, „Ki”) oraz Arkadiusz Jakubik („Drogówka”, „Jestem mordercą”).

Pomijając ciekawą, życiową historię, w której nie brak łez, humoru i problemów, „Cicha noc” to po prostu dobry, mądry film o polskiej codzienności. Angażujący, ciekawy i zostający z nami na długo.

Adam Siennica, naEKRANIE

Bardzo dobrze napisany, wyreżyserowany, zrealizowany i zagrany. Wszystko jest spójne, a historia czasem z naturalistyczną manierą stara się ukazać niezakłamany obraz polskiej rodziny i kraju w ogóle.

Sergiusz Kurczuk, Antyradio.pl

Adam, na co dzień pracujący za granicą, niespodziewanie wraca w Wigilię Bożego Narodzenia do rodzinnego domu na polskiej prowincji. Z początku ukrywa prawdziwy powód tej nieoczekiwanej wizyty, ale wkrótce zaczyna wprowadzać kolejnych krewnych w swoje plany. Nikt z obecnych nie spodziewa się, jak wielki wpływ na ich życie będą miały dalsze wydarzenia wigilijnej nocy.
PREMIERA: CANAL+, sobota, 22 września, godz. 22:20 

Kolejnym objawieniem ubiegłorocznego Festiwalu Filmów Fabularnych jest debiut Jagody Szelc „Wieża. Jasny dzień”. Młoda reżyserka w swoim filmie porusza temat trudnych relacji pomiędzy dwiema siostrami, a efekt jej twórczej pracy przyniósł jej dwie statuetki – w kategorii Najlepsza reżyseria i Najlepszy scenariusz. Mula mieszka w wiejskim domu wraz ze swoim mężem Michałem i adoptowaną córką Niną. Dziewczynka właśnie przygotowuje się do przyjęcia pierwszej Komunii Świętej. Na parę dni przed wyczekiwaną uroczystością rodzinę odwiedza niecodzienny gość: niewidziana przez najbliższych od lat młodsza siostra Muli - Kaja, która jest biologiczną matką dziewczynki. Nieoczekiwana wizyta rozstraja podejrzliwą Mulę, która obawia się utraty dziecka. Jednak istnieje inny, ważniejszy powód, dla którego Kaja powróciła...  
PREMIERA: CANAL+, niedziela, 23 września, godz. 21:30 

Ponadto, na antenie w ramach cyklu zostaną wyemitowane filmy „Człowiek z magicznym pudełkiem” nagrodzony na festiwalu w Gdyni w ubiegłym roku za najlepszą muzykę (sobota, 22 września, godz. 0:00), oraz dramat „Ptaki śpiewają w Kigali” – z laureatkami nagród za pierwszoplanowe role kobiece, Elianą Umuhire i Jowitą Budnik. Film otrzymał również laury za najlepszy montaż oraz Srebrne Lwy dla autorów filmu, Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze (niedziela, 23 września, godz. 23:30).

Wszystkie premiery filmowe można zobaczyć również w player+ na dowolnym urządzeniu oraz za pośrednictwem dekodera player+ BOX.

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Wieza. Jasny dzien. - fot. 4 4x3.tif

grafika | 38,6 MB

Pobierz
Wieza. Jasny dzien. - director's photo.jpg

grafika | 3,47 MB

Pobierz
Tower.-A-Bright-Day_main_still_1.jpg

grafika | 712 KB

Pobierz
Tower.-A-Bright-Day_still_2.jpg

grafika | 164 KB

Pobierz
cicha noc (5) fot. robert jaworski studio munka-sfp.jpg

grafika | 839 KB

Pobierz
cicha noc (6) fot. robert jaworski studio munka-sfp.jpg

grafika | 539 KB

Pobierz
cicha noc (2) fot. robert jaworski studio munka-sfp.jpg

grafika | 307 KB

Pobierz
cicha noc (1) fot. robert jaworski studio munka-sfp.jpg

grafika | 466 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
„Papież, to jest firma!” – sekrety jednego z najpotężniejszych ludzi na ziemi już w październiku w CANAL+

temu

Ojciec Święty – katolikom wydaje się bliski i dobrze znany. Za pośrednictwem kilku kliknięć można dowiedzieć się, co jada na śniadanie, a mimo to od niemal dwóch tysięcy lat Watykan pieczołowicie strzeże tajemnic papieży. Większość informacji na ich temat nigdy nie ujrzała światła dziennego. Najnowsza seria dokumentalna „Papież. Najpotężniejsze narzędzie Kościoła” („Pope: The Most Powerful Man In History”) dociera do tajnych dotychczas źródeł i przybliża widzom najważniejsze okresy w historii papiestwa. Premierowe odcinki już od 1 października tylko w CANAL+.
Plan filmowy na zboczach ośmiotysięcznika w Karakorum – trwają zdjęcia do wyjątkowej koprodukcji CANAL+

temu

Jak się kręci film fabularny na wysokości 5600 m n.p.m.? Jednym z niewielu reżyserów znających odpowiedź na to pytanie jest Leszek Dawid, który w górach Karakorum realizował pierwszą część zdjęć do filmu pt. „Broad Peak”. Kolejny etap prac nad opowieścią o polskim himalaiście, Macieju Berbece, ruszył z początkiem września.
Tajemnice przestępczego świata największych metropolii po dwóch stronach oceanu. Już we wrześniu w CANAL+ i CANAL+ SERIALE

temu

Po wakacyjnej beztrosce czas na sensacyjne serialowe produkcje, które skutecznie podniosą poziom adrenaliny we krwi wszystkim fanom mocnego kina. Brutalność ulic Los Angeles, wstrząsające tajemnice skrywane przed najbliższymi oraz zmagania londyńskiej policji – to wszystko w trzech premierowych hitach na antenie CANAL+ i CANAL+ SERIALE.
Życie polskich żołnierzy w Afganistanie, skrywająca sekrety społeczność australijskiego pustkowia i wymykająca się stereotypom detektyw – wrześniowe premiery serialowe w Ale kino+

temu

We wrześniu miłośnicy kryminalnych zagadek mogą liczyć na podwójną dawkę emocji. Na antenę Ale kino+ z ósmym już sezonem powraca serial „Vera”. Swą premierę będzie miała także pierwsza telewizyjna odsłona losów australijskiego detektywa Jaya Swana wykreowanego przez Aarona Pedersena. Dla spragnionych jeszcze większych wrażeń, inspirowana prawdziwymi zdarzeniami polska produkcja „Misja Afganistan”. Tylko we wrześniu w Ale kino+.