„Przed Elvisem nie było nic” – biografia Elvisa Presleya w Planete+

„Przed Elvisem nie było nic” – biografia Elvisa Presleya w Planete+

Opublikowany

Elvis Presley jest kimś więcej niż tylko królem Rock and rolla. Trudno wyobrazić sobie bez niego współczesną kulturę amerykańską, w której zajmuje on zasłużone miejsce - obok Supermana i Abrahama Lincolna. Jego wkład to wizerunek artysty totalnego, ale też uosabiany przez niego mit o chłopcu pochodzącym z nizin, który wzbił się na sam szczyt. Elvis nadal inspiruje kolejne rzesze artystów i przeciętnych zjadaczy chleba. Już 12 sierpnia Planete+ wyemituje dokument ukazujący siedem etapów życia gwiazdora.

Elvis Presley urodził się w Tupelo w stanie Mississippi, w miejscowości przedzielonej torami kolejowymi. Jego rodzina zamieszkiwała „złą stronę miasta”,wkrótce przeprowadziła się jednak do Memphis. Nie poprawiło to ich sytuacji materialnej, ale położyło podwaliny pod przyszłą karierę piosenkarza. Elvis pozostawał tam pod silnym wpływem kultury Afroamerykanów, wśród których się wychowywał. To z niej garściami czerpał inspiracje do występów, którymi zaszokował całą Amerykę kilkanaście lat później. Jego dość przewidywalne i skromne początki finalnie doprowadziły do całkowitej rewolucji amerykańskiej branży muzycznej. Po raz pierwszy kombinacja dźwięków i ekspresji scenicznej białych i czarnych Amerykanów objawiła się w jednym wykonawcy. Presley zelektryzował cały kraj, a już niedługo później również świat. W sierpniu mija 41 rocznica jego śmierci.

Dokonania Elvisa znacząco przewyższały największe sukcesy jego poprzedników, nie zostały też powtórzone przez żadnego następcę. Fenomen Presleya widać także w liczbach: co roku przychód z jego tantiem przewyższa wpływy Michaela Jacksona, Franka Sinatry i Davida Bowiego razem wziętych. Dokument „7 żyć Elvisa” śledzi rozwój kariery piosenkarza, a także odsłania jego ludzką twarz, tak pieczołowicie ukrytą za połyskliwym kostiumem scenicznym i charakterystyczną fryzurą. Twórcy filmu próbują odkryć, jakie czynniki zadecydowały o spektakularnym sukcesie muzyka. Życie Elvisa podzielili na siedem odrębnych etapów, prześledzili punkty zwrotne w jego karierze i poprosili o komentarz tych, którzy byli ich świadkami i bezpośrednio współpracowali z artystą. Elvis to w końcu przede wszystkim zbiór ludzkich wyobrażeń, domniemywań i oczekiwań – potwierdzenie amerykańskiego snu. W niedzielę, 12 sierpnia o godz. 22:00 widzowie Planete+  będą mogli przekonać się o niepowtarzalności wielkiego gwiazdora wszech czasów.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

04 Elvis backstage at Caesar's Palace.jpg

grafika | 10,9 MB

Pobierz
03 Elvis at RCA Recording Studios.jpg

grafika | 1,39 MB

Pobierz
02 Elvis 68 Comeback appearance.jpg

grafika | 1,21 MB

Pobierz
01 Elvis sings.jpg

grafika | 1,91 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Pokrzywianka z woj. świętokrzyskiego zwyciężczynią plebiscytu „Twoje miasto z góry”!

temu

Nie rozległa metropolia czy znany park, ale malownicza drobna miejscowość. Plebiscyt „Twoje miasto z góry”, towarzyszący premierze drugiego sezonu „Polski z góry” w Planete+, wygrała Pokrzywianka – niewielka miejscowość z powiatu kieleckiego w województwie świętokrzyskim. Już niebawem, będzie można zobaczyć jej okolice z zapierającej dech w piersiach, lotniczej perspektywy. Zwycięska Pokrzywianka zostanie przedstawiona na antenie Planete+ w ramach odcinka specjalnego programu.
Inspiracje na domowe gotowanie z Marietą Marecką

temu

Salvador Dali mawiał, że „można nie jeść w ogóle, ale nie można jeść źle”. Jednak codzienne przygotowywanie smacznych posiłków może być problematyczne, jeśli brakuje pomysłów. Marietta Marecka w nowym sezonie swojego programu przedstawia widzom inspiracje i gotowe przepisy na proste, trzydaniowe obiady, których przygotowanie nie zajmie nam całego dnia. Zaskakujące, a co najważniejsze: przemyślane i zdrowe – takie są propozycje Mariety. Nowe odcinki już od 11 sierpnia o godz. 17:00.   
Miejski street art w stolicy: Warszawa z lotu ptaka na graffiti

temu

Od 23 lipca na warszawskich bulwarach  wiślanych podziwiać można graffiti 3D, przedstawiające stolicę z  nietypowej perspektywy. Projekt powstał w ramach kampanii promocyjnej  programu „Polska z góry” stacji Planete+. 
Nowy dom, nowy wystrój, nowe wyzwanie: polskie produkcje w sierpniu w Domo+

temu

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu – warto więc dobrze się do niej przygotować. Oczywiście samo kupno nieruchomości nie wyczerpuje tematu. Własne cztery kąty trzeba jeszcze urządzić. Inaczej podchodzi się też do sprawy, jeśli w grę wchodzi dom typowo wakacyjny. Jak wydostać się z labiryntu pytań i niejasności? Jak sprawić, by zakup naprawdę cieszył, także oczy? Porcja polskich produkcji w sierpniu w Domo+ to kompendium wiedzy zarówno dla całkowicie początkujących, jak i tych poszukujących nowych inspiracji.