Talent czy szaleństwo? Tajemnice wizjonera sztuki - wieczór odsłaniający geniusz Van Gogha już 22 lipca w CANAL+ DISCOVERY

Talent czy szaleństwo? Tajemnice wizjonera sztuki - wieczór odsłaniający geniusz Van Gogha już 22 lipca w CANAL+ DISCOVERY

Opublikowany

Malował słoneczniki, portrety i pejzaże, ale przede wszystkim kreślił na płótnie studium swojego obłędu. Niedoceniany za życia, nie tylko przez szeroką publiczność, ale zwłaszcza przez swoją rodzinę - dziś uważany za jednego z największych malarzy. Jego krótkie, 37-letnie życie, jako materiał badawczy dla historyków sztuki, pisarzy oraz filmowców, obrosło w wiele tajemnic i niejasności. Sylwetce Vincenta Van Gogha przyjrzą się twórcy „Twojego Vincenta” i „Ucha Van Gogha” – już 22 lipca od godz. 17:00 w CANAL+ DISCOVERY.

„Tajemnice wizjonera sztuki” to specjalny, lipcowy cykl dedykowany jednemu z najwybitniejszych malarzy postimpresjonistycznych. Trudny charakter, zbytnia wrażliwość, nadgorliwość, nieszczęście, problemy rodzinne i alkoholowe – barwne i skomplikowane zarazem życie ciężko doświadczało Vincenta Van Gogha. Szczególnie wiele mitów narosło wokół ostatnich tygodni poprzedzających śmierć artysty.

Nominowana do Oscara oraz Złotego Globu animacja składająca się z 65 tysięcy ręcznie malowanych klatek filmowych to jedno z głośniejszych dzieł ostatnich lat.  „Twój Vincent” Doroty Kobieli jest nazywany przez światowe media swoistym hołdem dla artysty. W filmie to bohaterowie obrazów Vincenta van Gogha przedstawiają historię życia oraz tajemniczej śmierci malarza.  Czy na pewno popełnił samobójstwo? Jeśli tak, dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału? Co się wydarzyło w ciągu 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał do brata, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny? „Twój Vincent” już ” 22 lipca o godz. 18:00 na antenie CANAL+ DISCOVERY.

Wcześniej, o17:00, widzowie zobaczą dokument „Ucho Van Gogha”, który bada historię obłędu malarza oraz tego co naprawdę dręczyło artystę i skłoniło go do odebrania sobie życia. Czy w grudniu 1888 roku Van Gogh obciął sobie ucho w wyniku postępującej choroby umysłowej czy kłótni z przyjacielem? Czy obowiązująca dotąd narracja - jakoby podarował je prostytutce Rachel - jest właściwa? Odpowiedzi na te pytania poszukują twórcy dokumentu.

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Loving Vincent (9).jpg

grafika | 3,28 MB

Pobierz
Loving Vincent (7).jpg

grafika | 3,26 MB

Pobierz
Loving Vincent (5).jpg

grafika | 4,62 MB

Pobierz
Loving Vincent (4).jpg

grafika | 4,01 MB

Pobierz
Loving Vincent (3).jpg

grafika | 3,79 MB

Pobierz
Loving Vincent (2).jpg

grafika | 3,79 MB

Pobierz
Loving Vincent (1).jpg

grafika | 2,45 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Pokrzywianka z woj. świętokrzyskiego zwyciężczynią plebiscytu „Twoje miasto z góry”!

temu

Nie rozległa metropolia czy znany park, ale malownicza drobna miejscowość. Plebiscyt „Twoje miasto z góry”, towarzyszący premierze drugiego sezonu „Polski z góry” w Planete+, wygrała Pokrzywianka – niewielka miejscowość z powiatu kieleckiego w województwie świętokrzyskim. Już niebawem, będzie można zobaczyć jej okolice z zapierającej dech w piersiach, lotniczej perspektywy. Zwycięska Pokrzywianka zostanie przedstawiona na antenie Planete+ w ramach odcinka specjalnego programu.
„Przed Elvisem nie było nic” – biografia Elvisa Presleya w Planete+

temu

Elvis Presley jest kimś więcej niż tylko królem Rock and rolla. Trudno wyobrazić sobie bez niego współczesną kulturę amerykańską, w której zajmuje on zasłużone miejsce - obok Supermana i Abrahama Lincolna. Jego wkład to wizerunek artysty totalnego, ale też uosabiany przez niego mit o chłopcu pochodzącym z nizin, który wzbił się na sam szczyt. Elvis nadal inspiruje kolejne rzesze artystów i przeciętnych zjadaczy chleba. Już 12 sierpnia Planete+ wyemituje dokument ukazujący siedem etapów życia gwiazdora.
Inspiracje na domowe gotowanie z Marietą Marecką

temu

Salvador Dali mawiał, że „można nie jeść w ogóle, ale nie można jeść źle”. Jednak codzienne przygotowywanie smacznych posiłków może być problematyczne, jeśli brakuje pomysłów. Marietta Marecka w nowym sezonie swojego programu przedstawia widzom inspiracje i gotowe przepisy na proste, trzydaniowe obiady, których przygotowanie nie zajmie nam całego dnia. Zaskakujące, a co najważniejsze: przemyślane i zdrowe – takie są propozycje Mariety. Nowe odcinki już od 11 sierpnia o godz. 17:00.   
Miejski street art w stolicy: Warszawa z lotu ptaka na graffiti

temu

Od 23 lipca na warszawskich bulwarach  wiślanych podziwiać można graffiti 3D, przedstawiające stolicę z  nietypowej perspektywy. Projekt powstał w ramach kampanii promocyjnej  programu „Polska z góry” stacji Planete+.