Talent czy szaleństwo? Tajemnice wizjonera sztuki - wieczór odsłaniający geniusz Van Gogha już 22 lipca w CANAL+ DISCOVERY

Talent czy szaleństwo? Tajemnice wizjonera sztuki - wieczór odsłaniający geniusz Van Gogha już 22 lipca w CANAL+ DISCOVERY

Opublikowany

Malował słoneczniki, portrety i pejzaże, ale przede wszystkim kreślił na płótnie studium swojego obłędu. Niedoceniany za życia, nie tylko przez szeroką publiczność, ale zwłaszcza przez swoją rodzinę - dziś uważany za jednego z największych malarzy. Jego krótkie, 37-letnie życie, jako materiał badawczy dla historyków sztuki, pisarzy oraz filmowców, obrosło w wiele tajemnic i niejasności. Sylwetce Vincenta Van Gogha przyjrzą się twórcy „Twojego Vincenta” i „Ucha Van Gogha” – już 22 lipca od godz. 17:00 w CANAL+ DISCOVERY.

„Tajemnice wizjonera sztuki” to specjalny, lipcowy cykl dedykowany jednemu z najwybitniejszych malarzy postimpresjonistycznych. Trudny charakter, zbytnia wrażliwość, nadgorliwość, nieszczęście, problemy rodzinne i alkoholowe – barwne i skomplikowane zarazem życie ciężko doświadczało Vincenta Van Gogha. Szczególnie wiele mitów narosło wokół ostatnich tygodni poprzedzających śmierć artysty.

Nominowana do Oscara oraz Złotego Globu animacja składająca się z 65 tysięcy ręcznie malowanych klatek filmowych to jedno z głośniejszych dzieł ostatnich lat.  „Twój Vincent” Doroty Kobieli jest nazywany przez światowe media swoistym hołdem dla artysty. W filmie to bohaterowie obrazów Vincenta van Gogha przedstawiają historię życia oraz tajemniczej śmierci malarza.  Czy na pewno popełnił samobójstwo? Jeśli tak, dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału? Co się wydarzyło w ciągu 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał do brata, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny? „Twój Vincent” już ” 22 lipca o godz. 18:00 na antenie CANAL+ DISCOVERY.

Wcześniej, o17:00, widzowie zobaczą dokument „Ucho Van Gogha”, który bada historię obłędu malarza oraz tego co naprawdę dręczyło artystę i skłoniło go do odebrania sobie życia. Czy w grudniu 1888 roku Van Gogh obciął sobie ucho w wyniku postępującej choroby umysłowej czy kłótni z przyjacielem? Czy obowiązująca dotąd narracja - jakoby podarował je prostytutce Rachel - jest właściwa? Odpowiedzi na te pytania poszukują twórcy dokumentu.

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Loving Vincent (9).jpg

grafika | 3,28 MB

Pobierz
Loving Vincent (7).jpg

grafika | 3,26 MB

Pobierz
Loving Vincent (5).jpg

grafika | 4,62 MB

Pobierz
Loving Vincent (4).jpg

grafika | 4,01 MB

Pobierz
Loving Vincent (3).jpg

grafika | 3,79 MB

Pobierz
Loving Vincent (2).jpg

grafika | 3,79 MB

Pobierz
Loving Vincent (1).jpg

grafika | 2,45 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Świat stworzony na nowo – polskie gry komputerowe

temu

Rynek warty ponad 500 milionów dolarów. Gracze, których zmagania z kolejnymi „levelami” platformówek notują miliony odsłon w serwisie YouTube. To, co początkowo służyło zabawie, przerodziło się w część kultury, ważne ogniwo życia młodych pokoleń oraz prawdziwy biznes. W branży gier komputerowych Polska jest już prawdziwą potęgą. Zatem jak wygląda ten rynek? Które produkcje zyskały rozgłos i którzy twórcy zasłużyli na światowe uznanie? W nowym programie „Twórcy światów” w CANAL+ DISCOVERY nie tylko przyglądamy się zjawisku, analizując rys historyczny oraz sylwetki polskich twórców, lecz także stawiamy pytania o przyszłość tego biznesu. Premiera już we wtorek, 16 października.
Ucieczka z miejskiej dżungli w Domo+

temu

W powakacyjnym natłoku obowiązków i wirze codziennych zajęć nie ma chyba osoby, która nie marzyłaby o ucieczce poza miejską dżunglę, by obcować z naturą. Taką możliwość daje piąty sezon programu „Daleko od miasta”, którego premiera już 6 października o 18:00 w Domo+.
Czy zwierzęta mają prawa? Cykl dokumentalny w Planete+

temu

Szokujące śledztwo w masarniach na całym świecie, historia modyfikowania krowich genów oraz owady jako żywność przyszłości – w październiku w ramach środowego pasma SZOK DOK widzowie poznają wstrząsające fakty na temat globalnego przemysłu spożywczego. Zwierzęta pełnią bardzo istotną rolę w naszym świecie. Jednak czy mają jakiekolwiek prawa? Premiery dokumentów w każdą środę od 3 października o godz. 22:00.
Sekrety XX-wiecznej Rosji w październiku na antenie Planete+

temu

Morderstwo człowieka-zagadki, czyli Rasputina, kreowana przez władze ZSRR polityka seksualna, walka z głodem przy pomocy naukowych faktów i kuglarskich sztuczek oraz prawdziwa historia otoczonego niezwykłym kultem radzieckiego agenta – w tym miesiącu widzowie naszej stacji odkryją nieustająco intrygujące oblicze Rosji w specjalnym cyklu historycznym. Premiery kolejnych filmów w każdy czwartek od 4 października, o godz. 22:00.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.