Kuchnia+ zmienia się w internecie

Kuchnia+ zmienia się w internecie

Od początku lipca internauci i widzowie stacji telewizyjnej Kuchni+ mogą wejść na nową stronę internetową stacji: https://kuchniaplus.pl. Użytkownicy będą mogli dostrzec nie tylko nowoczesny design, ale przede wszystkim wiele funkcjonalności, w tym np. możliwość zalogowania się do serwisu czy rozbudowaną wyszukiwarkę przepisów. Startowi strony towarzyszy wyjątkowy konkurs pod hasłem #BuszujacyWStronie.

Kuchnia+ przepisy i programy mistrzów kuchni z całego świata

Zobacz inspirujące przepisy i programy mistrzów kuchni z całego świata! Kuchnia + to jedyny polski kanał kulinarny tworzony dla wszystkich, którzy lubią jeść i gotować.

Czytaj więcej

Serwis ma nowoczesną szatę graficzną, której układ istotnie uwypukla zdjęcia oraz materiały wideo, które w tematyce kulinarnej są szczególnie atrakcyjne dla odbiorców. Nowa architektura usprawnia także poruszanie się po stronie, w tym dotarcie do najbardziej atrakcyjnych zasobów m.in. przepisów. Serwis zawiera bazę ponad 8 tysięcy przepisów, w tym 1,5 tysiąca w formie wideo. Dzięki rozbudowanej wyszukiwarce użytkownicy mogą segregować potrawy według m.in. autora, programu, rodzaju dania, sezonu, czy składników. Przepisy pochodzą zarówno do gospodarzy autorskich produkcji Kuchni+ m.in. Mariety Mareckiej, Marty Dymek, Tomasza Dekera czy Davida Gaboriaud, jak i od znanych i cenionych zagranicznych gwiazd świata kuchni, jak Jamie Oliver. Jeszcze większe możliwości zyskują użytkownicy, logujący się do serwisu -  mogą tworzyć własne książki kucharskie oraz dzielić się z innymi opiniami o przepisach lub programach.
Z okazji startu odmienionego serwisu, Kuchnia+ przygotowała konkurs #BuszujacyWStronie. Zabawa nawiązuje do słynnych cytatów związanych z jedzeniem lub piciem. Od 4 do 7 lipca fani Kuchni+ na Facebooku codziennie zobaczą jedną podpowiedź konkursową, która będzie kierowała do zasobów strony internetowej www.kuchniaplus.pl. We wskazanym miejscu odkryją pytanie, na które odpowiedzi należy udzielić pod postem na fanpage’u stacji na Facebooku. Każdego dnia Kuchnia+ nagrodzi specjalnym zestawem upominków 5 najciekawszych i najbardziej kreatywnych odpowiedzi.
Załączniki

Pobierz wszystkie

Kuchnia+_screen.png

grafika | 2,65 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Włosko-francuski pojedynek na noże – Bitwa na smaki: David vs. Matteo

Francuska finezja Davida Gaboriaud i włoski temperament Matteo Brunetti’ego zmierzą się w kulinarnym pojedynku, w którym wyzwania kucharzom rzucać będą zaproszeni goście. Francuz czy Włoch? Kto wyjdzie z boju zwycięsko? Nowy program, „Bitwa na smaki: David vs. Matteo” za
Świat stworzony na nowo – polskie gry komputerowe

Rynek warty ponad 500 milionów dolarów. Gracze, których zmagania z kolejnymi „levelami” platformówek notują miliony odsłon w serwisie YouTube. To, co początkowo służyło zabawie, przerodziło się w część kultury, ważne ogniwo życia młodych pokoleń oraz prawdziwy biznes. W branży gier komputerowych Polska jest już prawdziwą potęgą. Zatem jak wygląda ten rynek? Które produkcje zyskały rozgłos i którzy twórcy zasłużyli na światowe uznanie? W nowym programie „Twórcy światów” w CANAL+ DISCOVERY nie tylko przyglądamy się zjawisku, analizując rys historyczny oraz sylwetki polskich twórców, lecz także stawiamy pytania o przyszłość tego biznesu. Premiera już we wtorek, 16 października.
Ucieczka z miejskiej dżungli w Domo+

W powakacyjnym natłoku obowiązków i wirze codziennych zajęć nie ma chyba osoby, która nie marzyłaby o ucieczce poza miejską dżunglę, by obcować z naturą. Taką możliwość daje piąty sezon programu „Daleko od miasta”, którego premiera już 6 października o 18:00 w Domo+.
Czy zwierzęta mają prawa? Cykl dokumentalny w Planete+

Szokujące śledztwo w masarniach na całym świecie, historia modyfikowania krowich genów oraz owady jako żywność przyszłości – w październiku w ramach środowego pasma SZOK DOK widzowie poznają wstrząsające fakty na temat globalnego przemysłu spożywczego. Zwierzęta pełnią bardzo istotną rolę w naszym świecie. Jednak czy mają jakiekolwiek prawa? Premiery dokumentów w każdą środę od 3 października o godz. 22:00.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.