Czy wszyscy jesteśmy astronautami na statku kosmicznym Ziemia?

Czy wszyscy jesteśmy astronautami na statku kosmicznym Ziemia?

Kula zawieszona w przestrzeni kosmicznej,  łukowaty horyzont otoczony błękitną barwą, statek dryfujący we  wszechświecie – Ziemia. Podążając za ostatnią metaforą, jeśli trzecia  planeta układu słonecznego jest pojazdem kosmicznym to ludzie są jego  pasażerami. Co jednak jest silnikiem, co stanowi jego paliwo napędowe i  kto pełni rolę nawigatorów? I przede wszystkim, jak ludzkie działania  wpływają na stan naszego statku? Z odpowiedziami na te pytania mierzy  się nowy serial dokumentalny w Planete+ „Statek kosmiczny Ziemia. Czy  grozi nam zagłada?”. Premiera już 3 lipca o godzinie 22:00.

Przez wieki zmieniało się spojrzenie  ludzi na wszechświat, ale to w latach sześćdziesiątych XX wieku, kiedy  nadeszła era kosmiczna, nasz pogląd zmienił się radykalnie. Coraz więcej  mówi się o wyeksploatowaniu cennych złóż, ociepleniu klimatu,  wylesianiu… Na problemy Ziemi warto jednak zwrócić uwagę holistycznie.  Przez tysiąclecia ludzkość wykorzystywała dobrodziejstwa naszej planety  bez głębszej refleksji. Autorzy dokumentu Planete+, posługując się  metaforą Ziemi jako statku kosmicznego, zwracają uwagę na to, że jako  jego pasażerowie, ludzie powinni mieć pełną świadomość jak on de facto  funkcjonuje. Seria dokumentalna składa się z pięciu odcinków  zatytułowanych kolejno: Paliwo, Piloci, Silniki, Kajuty, Załoga.

Pierwszy odcinek, czyli „Paliwo” – to  przenośnia dotycząca zasobów energetycznych: węgla pochodzącego z lądu,  gazu ziemnego z mórz i najważniejszego materiału organicznego w postaci  ropy naftowej. Obecnie spala się jej trzydzieści dwa miliardy baryłek  rocznie. Nie ma jednak wielu nowych pól o tak wielkich wydajnościach.  Jeśli odnieść ilość wykorzystywaną do szacowanych zasobów – ropa skończy  się za około pięćdziesiąt lat. Jakie rozwiązania proponują naukowcy?

Kolejnym aspektem poruszanym przez  dokument są „Piloci” – czyli uczeni, którzy alarmują: zmieniające się na  ziemi warunki atmosferyczne nie wróżą niczemu dobremu. Topnienie  lodowców, podnoszenie się poziomu wód, liczne powodzie, a także  długotrwałe susze, które niszczą plony i w konsekwencji windują ceny  towarów. Raporty Zespołu Zmian Klimatu dokumentują także dziesiątki  przykładów przemieszczania się zwierząt – to zupełne przegrupowanie  życia biologicznego. Do czego zmierza ludzkość?

Dokument w odcinku „Silniki” zadaje  kolejne ważne pytanie - jak długo jeszcze potrwa podróż statku  kosmicznego Ziemia? Twórcy analizują wykorzystywane masowo źródła  energii oraz zjawisko jej marnowania na ogromną skalę. Kolejnym istotnym  dla statku elementem, z punktu widzenia pasażerów, są jego kajuty. Od  1860 roku wielkość populacji potroiła się. Dbałość o domy i gospodarstwa  oraz ich energooszczędność to już obowiązek. Jako załoga statku  ludzkość ponosi za niego odpowiedzialność. Czy nadchodzi nowa  eko-cywilizacja? Czy uratuje ona Ziemię?

Premierowy odcinek serii „Statek kosmiczny Ziemia. Czy grozi nam zagłada?” już 3 lipca o godzinie 22:00. 
Załączniki

Pobierz wszystkie

SE_EP3_1.jpg

grafika | 286 KB

Pobierz
SE_EP3_10.jpg

grafika | 251 KB

Pobierz
SE_EP3_6.jpg

grafika | 189 KB

Pobierz
SE_EP3_9.jpg

grafika | 311 KB

Pobierz
SE_EP1_2.jpg

grafika | 67,7 KB

Pobierz
SE_EP1_3.jpg

grafika | 301 KB

Pobierz
SE_EP3_11.jpg

grafika | 204 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Włosko-francuski pojedynek na noże – Bitwa na smaki: David vs. Matteo

Francuska finezja Davida Gaboriaud i włoski temperament Matteo Brunetti’ego zmierzą się w kulinarnym pojedynku, w którym wyzwania kucharzom rzucać będą zaproszeni goście. Francuz czy Włoch? Kto wyjdzie z boju zwycięsko? Nowy program, „Bitwa na smaki: David vs. Matteo” za
Świat stworzony na nowo – polskie gry komputerowe

Rynek warty ponad 500 milionów dolarów. Gracze, których zmagania z kolejnymi „levelami” platformówek notują miliony odsłon w serwisie YouTube. To, co początkowo służyło zabawie, przerodziło się w część kultury, ważne ogniwo życia młodych pokoleń oraz prawdziwy biznes. W branży gier komputerowych Polska jest już prawdziwą potęgą. Zatem jak wygląda ten rynek? Które produkcje zyskały rozgłos i którzy twórcy zasłużyli na światowe uznanie? W nowym programie „Twórcy światów” w CANAL+ DISCOVERY nie tylko przyglądamy się zjawisku, analizując rys historyczny oraz sylwetki polskich twórców, lecz także stawiamy pytania o przyszłość tego biznesu. Premiera już we wtorek, 16 października.
Ucieczka z miejskiej dżungli w Domo+

W powakacyjnym natłoku obowiązków i wirze codziennych zajęć nie ma chyba osoby, która nie marzyłaby o ucieczce poza miejską dżunglę, by obcować z naturą. Taką możliwość daje piąty sezon programu „Daleko od miasta”, którego premiera już 6 października o 18:00 w Domo+.
Czy zwierzęta mają prawa? Cykl dokumentalny w Planete+

Szokujące śledztwo w masarniach na całym świecie, historia modyfikowania krowich genów oraz owady jako żywność przyszłości – w październiku w ramach środowego pasma SZOK DOK widzowie poznają wstrząsające fakty na temat globalnego przemysłu spożywczego. Zwierzęta pełnią bardzo istotną rolę w naszym świecie. Jednak czy mają jakiekolwiek prawa? Premiery dokumentów w każdą środę od 3 października o godz. 22:00.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.