Czy wszyscy jesteśmy astronautami na statku kosmicznym Ziemia?

Czy wszyscy jesteśmy astronautami na statku kosmicznym Ziemia?

Opublikowany

Kula zawieszona w przestrzeni kosmicznej,  łukowaty horyzont otoczony błękitną barwą, statek dryfujący we  wszechświecie – Ziemia. Podążając za ostatnią metaforą, jeśli trzecia  planeta układu słonecznego jest pojazdem kosmicznym to ludzie są jego  pasażerami. Co jednak jest silnikiem, co stanowi jego paliwo napędowe i  kto pełni rolę nawigatorów? I przede wszystkim, jak ludzkie działania  wpływają na stan naszego statku? Z odpowiedziami na te pytania mierzy  się nowy serial dokumentalny w Planete+ „Statek kosmiczny Ziemia. Czy  grozi nam zagłada?”. Premiera już 3 lipca o godzinie 22:00.

Przez wieki zmieniało się spojrzenie  ludzi na wszechświat, ale to w latach sześćdziesiątych XX wieku, kiedy  nadeszła era kosmiczna, nasz pogląd zmienił się radykalnie. Coraz więcej  mówi się o wyeksploatowaniu cennych złóż, ociepleniu klimatu,  wylesianiu… Na problemy Ziemi warto jednak zwrócić uwagę holistycznie.  Przez tysiąclecia ludzkość wykorzystywała dobrodziejstwa naszej planety  bez głębszej refleksji. Autorzy dokumentu Planete+, posługując się  metaforą Ziemi jako statku kosmicznego, zwracają uwagę na to, że jako  jego pasażerowie, ludzie powinni mieć pełną świadomość jak on de facto  funkcjonuje. Seria dokumentalna składa się z pięciu odcinków  zatytułowanych kolejno: Paliwo, Piloci, Silniki, Kajuty, Załoga.

Pierwszy odcinek, czyli „Paliwo” – to  przenośnia dotycząca zasobów energetycznych: węgla pochodzącego z lądu,  gazu ziemnego z mórz i najważniejszego materiału organicznego w postaci  ropy naftowej. Obecnie spala się jej trzydzieści dwa miliardy baryłek  rocznie. Nie ma jednak wielu nowych pól o tak wielkich wydajnościach.  Jeśli odnieść ilość wykorzystywaną do szacowanych zasobów – ropa skończy  się za około pięćdziesiąt lat. Jakie rozwiązania proponują naukowcy?

Kolejnym aspektem poruszanym przez  dokument są „Piloci” – czyli uczeni, którzy alarmują: zmieniające się na  ziemi warunki atmosferyczne nie wróżą niczemu dobremu. Topnienie  lodowców, podnoszenie się poziomu wód, liczne powodzie, a także  długotrwałe susze, które niszczą plony i w konsekwencji windują ceny  towarów. Raporty Zespołu Zmian Klimatu dokumentują także dziesiątki  przykładów przemieszczania się zwierząt – to zupełne przegrupowanie  życia biologicznego. Do czego zmierza ludzkość?

Dokument w odcinku „Silniki” zadaje  kolejne ważne pytanie - jak długo jeszcze potrwa podróż statku  kosmicznego Ziemia? Twórcy analizują wykorzystywane masowo źródła  energii oraz zjawisko jej marnowania na ogromną skalę. Kolejnym istotnym  dla statku elementem, z punktu widzenia pasażerów, są jego kajuty. Od  1860 roku wielkość populacji potroiła się. Dbałość o domy i gospodarstwa  oraz ich energooszczędność to już obowiązek. Jako załoga statku  ludzkość ponosi za niego odpowiedzialność. Czy nadchodzi nowa  eko-cywilizacja? Czy uratuje ona Ziemię?

Premierowy odcinek serii „Statek kosmiczny Ziemia. Czy grozi nam zagłada?” już 3 lipca o godzinie 22:00. 

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

SE_EP3_1.jpg

grafika | 286 KB

Pobierz
SE_EP3_11.jpg

grafika | 204 KB

Pobierz
SE_EP3_10.jpg

grafika | 251 KB

Pobierz
SE_EP3_6.jpg

grafika | 189 KB

Pobierz
SE_EP3_9.jpg

grafika | 311 KB

Pobierz
SE_EP1_2.jpg

grafika | 67,7 KB

Pobierz
SE_EP1_3.jpg

grafika | 301 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Polski design użytkowy – walka ze smogiem w ramach Domo+ Design Camp

temu

Design i promocja  innowacyjnych rozwiązań dla domu – tym charakteryzuje się i wyróżnia Domo+ już od dekady. Nadchodzące urodziny stacji to doskonały pretekst, aby zwrócić uwagę na kolejny aspekt naszej przestrzeni domowej -  problem zanieczyszczenia powietrza wewnątrz pomieszczeń. Stacja zrobi to jednak w charakterystyczny dla siebie, stylowy sposób – organizując Domo+ Design Camp dla studentów wzornictwa.
Fenomenalny trener Adam Wyrzyk odwiedza zagraniczne tory wyścigowe –  drugi sezon „Życia na wyścigach”

temu

 Hasło „wyścigi konne” przywołuje obrazy z najsłynniejszej brytyjskiej imprezy  towarzysko-sportowej Royal Ascot – wymyślne kapelusze na głowach  arystokratek, milionerzy w staromodnych cylindrach i barwnie ubrana  rodzina królewska, przypatrująca się zmaganiom jeźdźców. Bardziej  wtajemniczonym w tę dyscyplinę na myśl przyjdzie warszawski Służewiec.  To właśnie tu trener Adam Wyrzyk, czarny koń polskich gonitw, odnosi  spektakularne sukcesy. Już wkrótce odwiedzi także zagraniczne tory.  Premierowe odcinki drugiego sezonu produkcji Planete+ w każdą niedzielę,  od 2 września o godz. 22:00.
Cała Polska boki zrywa, czyli „Co za kabaret!” we wrześniu w CANAL+ DISCOVERY

temu

Polski kabaret ponad wszelką wątpliwość różni się od tego, który możemy oglądać w słynnym „Kabarecie” z Lizą Minnelli – trudno szukać w nim tańczących w rewii czy skąpo ubranych kobiet. Nie brakuje mu za to satyry na polską rzeczywistość. Rodzimi kabareciarze mają nadzwyczajny talent do wynajdywania czułych punktów narodowego ego i obśmiewania ich w sposób, który nie uraża, lecz bawi do łez. W jaki sposób pracują nad nowymi skeczami czołowe grupy kabaretowe w kraju? We wrześniu CANAL+ DISCOVERY zajrzy za kulisy programów kabaretowych, które kocha cała Polska.
Pokrzywianka z woj. świętokrzyskiego zwyciężczynią plebiscytu „Twoje miasto z góry”!

temu

Nie rozległa metropolia czy znany park, ale malownicza drobna miejscowość. Plebiscyt „Twoje miasto z góry”, towarzyszący premierze drugiego sezonu „Polski z góry” w Planete+, wygrała Pokrzywianka – niewielka miejscowość z powiatu kieleckiego w województwie świętokrzyskim. Już niebawem, będzie można zobaczyć jej okolice z zapierającej dech w piersiach, lotniczej perspektywy. Zwycięska Pokrzywianka zostanie przedstawiona na antenie Planete+ w ramach odcinka specjalnego programu.