Czy wszyscy jesteśmy astronautami na statku kosmicznym Ziemia?

Czy wszyscy jesteśmy astronautami na statku kosmicznym Ziemia?

Opublikowany

Kula zawieszona w przestrzeni kosmicznej,  łukowaty horyzont otoczony błękitną barwą, statek dryfujący we  wszechświecie – Ziemia. Podążając za ostatnią metaforą, jeśli trzecia  planeta układu słonecznego jest pojazdem kosmicznym to ludzie są jego  pasażerami. Co jednak jest silnikiem, co stanowi jego paliwo napędowe i  kto pełni rolę nawigatorów? I przede wszystkim, jak ludzkie działania  wpływają na stan naszego statku? Z odpowiedziami na te pytania mierzy  się nowy serial dokumentalny w Planete+ „Statek kosmiczny Ziemia. Czy  grozi nam zagłada?”. Premiera już 3 lipca o godzinie 22:00.

Przez wieki zmieniało się spojrzenie  ludzi na wszechświat, ale to w latach sześćdziesiątych XX wieku, kiedy  nadeszła era kosmiczna, nasz pogląd zmienił się radykalnie. Coraz więcej  mówi się o wyeksploatowaniu cennych złóż, ociepleniu klimatu,  wylesianiu… Na problemy Ziemi warto jednak zwrócić uwagę holistycznie.  Przez tysiąclecia ludzkość wykorzystywała dobrodziejstwa naszej planety  bez głębszej refleksji. Autorzy dokumentu Planete+, posługując się  metaforą Ziemi jako statku kosmicznego, zwracają uwagę na to, że jako  jego pasażerowie, ludzie powinni mieć pełną świadomość jak on de facto  funkcjonuje. Seria dokumentalna składa się z pięciu odcinków  zatytułowanych kolejno: Paliwo, Piloci, Silniki, Kajuty, Załoga.

Pierwszy odcinek, czyli „Paliwo” – to  przenośnia dotycząca zasobów energetycznych: węgla pochodzącego z lądu,  gazu ziemnego z mórz i najważniejszego materiału organicznego w postaci  ropy naftowej. Obecnie spala się jej trzydzieści dwa miliardy baryłek  rocznie. Nie ma jednak wielu nowych pól o tak wielkich wydajnościach.  Jeśli odnieść ilość wykorzystywaną do szacowanych zasobów – ropa skończy  się za około pięćdziesiąt lat. Jakie rozwiązania proponują naukowcy?

Kolejnym aspektem poruszanym przez  dokument są „Piloci” – czyli uczeni, którzy alarmują: zmieniające się na  ziemi warunki atmosferyczne nie wróżą niczemu dobremu. Topnienie  lodowców, podnoszenie się poziomu wód, liczne powodzie, a także  długotrwałe susze, które niszczą plony i w konsekwencji windują ceny  towarów. Raporty Zespołu Zmian Klimatu dokumentują także dziesiątki  przykładów przemieszczania się zwierząt – to zupełne przegrupowanie  życia biologicznego. Do czego zmierza ludzkość?

Dokument w odcinku „Silniki” zadaje  kolejne ważne pytanie - jak długo jeszcze potrwa podróż statku  kosmicznego Ziemia? Twórcy analizują wykorzystywane masowo źródła  energii oraz zjawisko jej marnowania na ogromną skalę. Kolejnym istotnym  dla statku elementem, z punktu widzenia pasażerów, są jego kajuty. Od  1860 roku wielkość populacji potroiła się. Dbałość o domy i gospodarstwa  oraz ich energooszczędność to już obowiązek. Jako załoga statku  ludzkość ponosi za niego odpowiedzialność. Czy nadchodzi nowa  eko-cywilizacja? Czy uratuje ona Ziemię?

Premierowy odcinek serii „Statek kosmiczny Ziemia. Czy grozi nam zagłada?” już 3 lipca o godzinie 22:00. 

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

SE_EP3_1.jpg

grafika | 286 KB

Pobierz
SE_EP3_11.jpg

grafika | 204 KB

Pobierz
SE_EP3_10.jpg

grafika | 251 KB

Pobierz
SE_EP3_6.jpg

grafika | 189 KB

Pobierz
SE_EP3_9.jpg

grafika | 311 KB

Pobierz
SE_EP1_2.jpg

grafika | 67,7 KB

Pobierz
SE_EP1_3.jpg

grafika | 301 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Talent czy szaleństwo? Tajemnice wizjonera sztuki - wieczór odsłaniający geniusz Van Gogha już 22 lipca w CANAL+ DISCOVERY

temu

Malował słoneczniki, portrety i pejzaże, ale przede wszystkim kreślił na płótnie studium swojego obłędu. Niedoceniany za życia, nie tylko przez szeroką publiczność, ale zwłaszcza przez swoją rodzinę - dziś uważany za jednego z największych malarzy. Jego krótkie, 37-letnie życie, jako materiał badawczy dla historyków sztuki, pisarzy oraz filmowców, obrosło w wiele tajemnic i niejasności. Sylwetce Vincenta Van Gogha przyjrzą się twórcy „Twojego Vincenta” i „Ucha Van Gogha” – już 22 lipca od godz. 17:00 w CANAL+ DISCOVERY.
Praca – jak jej nie szukać, a ją stworzyć. CANAL+ DISCOVERY przedstawia dokument o polskich start-upach

temu

Wizja, motywacja i upór. To na start. Uzupełnione o trafnie dokonany wybór modelu biznesowego i często własny kapitał, mogą oznaczać wielki sukces. Ale czy tak jest zawsze? Czy liczy się tylko wyjątkowy pomysł i zbudowanie bazy kontaktów? A może potrzebna jest jeszcze odrobina szczęścia? W nowej serii dokumentalnej CANAL+ DISCOVERY twórcy przyjrzeli się najpopularniejszemu zjawisku ostatnich lat – start-upom. Premiera „Pokolenie start-upu” już 8 lipca o godz. 12:30
Czy miejsce w którym żyjesz, określa to, kim jesteś? Nowy program Domo+

temu

Ludzie podporządkowali sobie Ziemię. Jednak ich doświadczenia z obłaskawianiem i przystosowywaniem środowiska do własnych potrzeb są skrajnie różne. To, jakie życie wiedziemy, jest głównie uwarunkowane miejscem z którego pochodzimy. Temat ten interesuje nie tylko literaturę, ale także socjologię i filozofię. Prowadzący Philippe Simay – doktor filozofii – zabierze widzów w podróż  po najodleglejszych zakątkach świata. Odwiedzi i przyjrzy się miejscom zamieszkania różnych społeczności oraz temu, jaki mają one na nią wpływ. Odcinki nowego programu „Pokaż mi, gdzie mieszkasz” już od poniedziałku, 30 lipca o godz. 21:00 w Domo+.
George Clarke w Domo+ remontuje Wielką Brytanię i jej historyczne budynki

temu

Od gotyku przez epokę georgiańską po styl wiktoriański i Art Deco. Na brytyjskiej ziemi stoi wiele historycznych budynków, pamiętających kluczowe w historii Królestwa momenty. Powoli jednak nadgryza je ząb czasu. Brytyjski architekt George Clarke doskonale wie, jak sprawić, aby dom z historią zyskał drugie życie. Stosuje przy tym nowoczesne rozwiązania na miarę XXI wieku. Premiera mini serii „George Clarke - stary nowy dom” w Domo+ już 14 lipca o godzinie 21:00!

Planete+ promuje polskie regiony na wakacje – zgłoś swoją okolicę do konkursu!

Znajome ulice, ścieżki, domy czy lasy...  Teraz ukochane zakątki można pokazać widzom w całej Polsce – wystartował  plebiscyt „Twoje miasto z góry”, w ramach drugiego sezonu programu  Planete+ „Polska z góry”. Swoje miejscowości można zgłaszać na stronie  www.twoje-miasto.planeteplus.pl do 9 lipca. Zwycięska lokacja  przedstawiona zostanie w ramach odcinka specjalnego serii.