PAWEŁ PAWLIKOWSKI Z NAGRODĄ ZA NAJLEPSZĄ REŻYSERIĘ W CANNES – SUKCES KOPRODUKCJI CANAL+

PAWEŁ PAWLIKOWSKI Z NAGRODĄ ZA NAJLEPSZĄ REŻYSERIĘ W CANNES – SUKCES KOPRODUKCJI CANAL+

Opublikowany

Zakończył się 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, ale nie milkną echa sukcesu „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego. Jury pod przewodnictwem Cate Blanchett przyznało polskiemu reżyserowi nagrodę za reżyserię. Koprodukcja CANAL+ podbiła Francję i od premierowego pokazu w konkursie głównym mówi o niej cały świat. Historia miłości kompozytora i artystki zespołu ludowego "Mazurek" tym samym zapisała się w historii kina. Ceremonię wręczenia nagród widzowie mogli zobaczyć na żywo dzięki CANAL+ Film.

Mimo że wracamy bez "Złotej Palmy", bez wątpienia „Zimna wojna” odniosła we Francji wielki sukces. Odbierając nagrodę za najlepszą reżyserię, Paweł Pawlikowski nie krył wzruszenia.

To dobra wiadomość, a naprawdę trzeba nam dziś w Polsce dobrych wiadomości. Dziękuję bardzo. Widzę moich aktorów – Asię i Tomka, którzy znosili tortury z mojej strony. Mocno ich wymęczyłem podczas kręcenia tego filmu. Mam nadzieję, że kiedy obejrzeli ten film razem w zeszłym tygodniu, wybaczyli mi, bo to, co zrobili, było czymś wyjątkowym

Paweł Pawlikowski

Paweł pracuje w ten sposób, że powtarzamy scenę – czasem 15, a czasem 20 razy. Pamiętam, jak pewnego razu gdy pracowaliśmy w nocy, a była to może nawet i 3 w nocy stwierdziłam, że to doświadczenie bardzo przypomina medytację. I jeszcze raz, i jeszcze raz. Nagle wypełniła mnie pustka i to znakomicie zadziałało. To bardzo trudna metoda, ale po obejrzeniu filmu mogę powiedzieć tylko: dziękuję!

Joanna Kulig

To była najdłuższa praca na planie w moim życiu, było to dla mnie pierwsze tego rodzaju doświadczenie. Coś niesamowitego, piękna przygoda która zamieniła się w podróż, ponieważ teraz jesteśmy tutaj.

Tomasz Kot

Swoją nagrodę Pawlikowski zadedykował Januszowi Głowackiemu, który był współtwórcą scenariusza „Zimnej wojny”.

ENTUZJASTYCZNE RECENZJE

Nie tylko jury uznało film za wyjątkowy. W pokazie „Zimnej wojny” w konkursie głównym w Cannes wzięli udział m.in. Cate Blanchett, Lea Seydoux, Chloe Sevigny, Benicio del Toro i Julianne Moore. Krytycy takich tytułów jak The Hollywood Reporter, Variety, Independent, The Guardian, Indie Wire, czy The Telegraph chwalą "Zimną wojnę" za nawiązanie do kina Nowej Fali, wybitną ścieżkę dźwiękową oraz świetne role aktorskie.

Jak pokazał nam już "New York, New York" Scorsese, a nawet niedawny "La La Land", miłośnicy jazzu są interesujący pod każdym względem i do samego końca. O ile Kot jest elegancką i miarkującą tempo filmu kotwicą, o tyle Kulig to szalone, rozbujane wahadło. Całkowicie przykuwa uwagę widzów, przebiegając od nastroju do nastroju z niedbałym, zwyczajnym magnetyzmem młodej Jeanne Moreau albo europejskiej Jennifer Lawrence.

Guy Lodge, Variety

Muzycznie wspaniały i wizualnie porywający. Zraniona miłość wychodzi na pierwszy plan z głębi cynizmu, wyczerpania i podsycanego przez państwo strachu i uległości

Peter Bradshaw, The Guardian

Wstrząsająca analiza miłosnego zawodu z zabójczą ścieżką dźwiękową

Leslie Felperin, The Hollywood Reporter

"Zimna wojna" 
Gatunek: dramat
Produkcja: Polska 2018
Reżyseria: Paweł Pawlikowski („Ida”, „Kobieta z piątej dzielnicy”, „Lato miłości”)
Scenariusz: Paweł Pawlikowski, Janusz Głowacki
Obsada: Joanna Kulig („Pitbull. Niebezpieczne kobiety”, „Niewinne”, „Ida”, „Sponsoring”), Tomasz Kot („Bogowie”, „Żyć nie umierać”, „Skazany na bluesa”), Borys Szyc („Kantor”, „Pokot”, „Kret”, „Symetria”), Agata Kulesza („Pewnego razu w listopadzie…”, „Ida”, „Moje córki krowy”, „Jestem mordercą”, „Róża”), Adam Woronowicz („Czerwony pająk”, „Demon”, „Body/ciało”, „Pani z przedszkola”), Adam Ferency („Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, „80 milionów”, „Jasminum”), Adam Szyszkowski („Ostatnia Rodzina”, „Zgoda”, „Ida”)
„Zimna wojna” opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.
Zdobywca Oscara© Paweł Pawlikowski  jest nie tylko reżyserem filmu, ale także autorem scenariusza. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal. Zdjęcia rozpoczęły się w styczniu 2017 i zakończyły na początku sierpnia 2017 roku. Ekipa kręciła film nie tylko w Polsce, ale również we Francji i Chorwacji. Polskim producentem filmu jest Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film, koproducentem – CANAL+, a dystrybutorem - Kino Świat.
„Zimną wojnę” będzie można oglądać na ekranach polskich kin od 8 czerwca.
Powtórki ceremonii wręczenia nagród:
20 maja w CANAL+ godz. 12:05
26 maja w CANAL+ FILM godz. 16:15

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Pawel_Pawlikowski_V1130.jpg

grafika | 3,03 MB

Pobierz
zimna_wojna_fotosy195.jpg

grafika | 82,7 KB

Pobierz
zimna_wojna_fotosy119.jpg

grafika | 94,7 KB

Pobierz
zimna_wojna_fotosy252.JPG

grafika | 4,87 MB

Pobierz
zimna_wojna_fotosy189.jpg

grafika | 127 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
KOPRODUKCJA CANAL+ „ZIMNA WOJNA” JUŻ W TEN WEEKEND POWALCZY O ZŁOTĄ PALMĘ W CANNES

temu

Tegoroczny Festiwal Filmowy w Cannes ma szczególne znaczenie dla polskiego kina. Wśród najwybitniejszych światowych filmów o statuetkę walczy „Zimna wojna”, koprodukcja CANAL+, w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Wzruszenie Julianne Moore, gratulacje od Benicio del Toro,  entuzjazm publiczności i międzynarodowych mediów – to reakcje po pokazie produkcji, o której mówi cały świat. Dzięki CANAL+ FILM widzowie będą mogli poczuć na żywo klimat filmowego Cannes i kina największego kalibru, ponieważ już 19 maja na tym kanale odbędzie się transmisja ceremonii wręczenia nagród. Czy laureat Oscara©, Paweł Pawlikowski, wróci z Cannes ze Złotą Palmą?
KOPRODUKCJA CANAL+ Z SZANSĄ NA ZŁOTĄ PALMĘ W CANNES

temu

„Zimna wojna” laureata Oscara® Pawła Pawlikowskiego znalazła się w konkursie głównym 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. To pierwsza polska od 37 lat produkcja, która powalczy o Złotą Palmę podczas najbardziej prestiżowej imprezy filmowej świata.
PIERWSZY OD LAT WYWIAD Z ROMANEM POLAŃSKIM NA WYŁĄCZNOŚĆ CANAL+

temu

Roman Polański przyjechał do Polski, by podczas gali POLSKICH NAGRÓD FILMOWYCH ORŁY 2018 odebrać nagrodę dla najlepszego polskiego filmu 20-lecia za obraz „Pianista”. Tylko stacji CANAL+ udzielił ekskluzywnego, pierwszego od kilku lat wywiadu, w którym zdradził, w jaki sposób jego własne aktorskie początki wiążą się z ważną sceną z "Pianisty", dlaczego nie przepada za pisaniem scenariuszy i opowiedział o tangu z dwiema aktorkami w swoim najnowszym filmie "Prawdziwa historia".
Największe hity światowego kina w gwiazdorskiej obsadzie - jesień w CANAL+

temu

Jesień w CANAL+ rozpocznie się w towarzystwie gwiazd światowego kina. Wrześniowe wieczory upłyną pod znakiem pełnych akcji thrillerów („Atomic Blonde”, „American Assassin”), poruszających biografii („Powiernik królowej” i „Barry Seal: Król przemytu”), mrocznych kryminałów („Pierwszy śnieg”) oraz kina kostiumowego („Tulipanowa gorączka”) i francuskiego humoru („Madame”). Premiery kinowe pierwszy raz w telewizji, tylko w CANAL+.