Słodycz i perfekcja, czyli 3. sezon „Deserów Dekera” w marcu w Kuchni+

Słodycz i perfekcja, czyli 3. sezon „Deserów Dekera” w marcu w Kuchni+

Opublikowany

Każda okazja jest dobra, aby przygotować coś słodkiego! Wie to dobrze mistrz cukiernictwa Tomasz Deker, który już po raz trzeci odkryje przed widzami Kuchni+ inspirujące i niezwykle pomysłowe przepisy na słodkie desery i wypieki. Premierowe odcinki 3. sezonu „Deserów Dekera” w każdą niedzielę od 18 marca, o godzinie 15:00. Tylko w Kuchni+.

Wielkanocna babka w nowej pistacjowej odsłonie? A może torcik biszkoptowy z truskawkami i migdałami? W kuchni Tomasza Dekera nigdy nie brakuje inspiracji. Widzowie Kuchni+ będą mieli okazję się o tym przekonać w najnowszej odsłonie oryginalnej serii Kuchni+ „Desery Dekera”.

Słynny mistrz cukiernictwa, trener Kadry Juniorów na Culinary World Cup, w każdym z odcinków swojego programu przygotowuje trzy przepyszne słodkości, a z pasjonatami kulinariów dzieli się także podstawami profesjonalnego cukiernictwa.

W najnowszym 3. sezonie serii Tomasz przygotuje propozycje deserów na każdą okazję. Będzie m.in. tort jogurtowy idealny na  urodziny, bananowo-orzechowy chlebek, który idealnie sprawdzi się na pikniku czy mogąca uświetnić każde babyshower okazała beza. Nie zabraknie też oczywiście przepisów na zbliżające się Primaaprillis czy Wielkanoc.

Premierowe odcinki 3. sezonu „Deserów Dekera” w każdą niedzielę, od 18 marca, o godzinie 15:00. Tylko w Kuchni+.

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Desery Dekera 3 (1).jpg

grafika | 16,2 MB

Pobierz
Desery Dekera 3 (6).jpg

grafika | 13,6 MB

Pobierz
Desery Dekera 3 (7).jpg

grafika | 10,5 MB

Pobierz
Desery Dekera 3 (2).jpg

grafika | 13,1 MB

Pobierz
Desery Dekera 3 (9).jpg

grafika | 15,3 MB

Pobierz
Desery Dekera 3 (3).jpg

grafika | 12 MB

Pobierz
Desery Dekera 3 (4).jpg

grafika | 11,5 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Kulinarna podróż po Polsce z Aleksandrem Baronem i Damianem Kordasem – „Widelcem po mapie 2”

temu

Podróż kulinarna najczęściej przywodzi na myśl dalekie miejsca, orientalne potrawy i niespotykane smaki. Prowadzący drugiego sezonu programu „Widelcem po mapie” pokażą, że interesujące gastronomicznie mogą być także różne zakątki naszego kraju! Aleksander Baron i Damian Kordas tworzą nową mapę Polski – z najciekawszymi restauracjami, klimatycznymi lokalami i inspirującymi szefami kuchni. Premierowy odcinek już 21 czerwca o godzinie 22:30 tylko na antenie Kuchni+.
Przyroda na pierwszym miejscu – nowy program „Ekopatrol” w Planete+

temu

Spokojna, dobra, bezbronna – natura nie obroni się sama. Na szczęście jest wielu ludzi, którym leży na sercu stan naszej planety. Bohaterowie nowego serialu dokumentalnego Planete+ - „Ekopatrol” - poruszają trudne tematy, prowadzą własne śledztwa, współpracują z prokuraturą i podejmują się ryzykownych interwencji, by chronić polską faunę i florę. Premierowe odcinki zmagań ekologów w każdy poniedziałek od 18 czerwca o godz. 18:00.
Wieczór specjalny z programami Anthony'ego Bourdaina w Kuchni+

temu

Barack  Obama powiedział o nim: „wiele nauczył nas o jedzeniu, o tym, jak  wspólne posiłki mogą zbliżać, ale przede wszystkim – pokazał nam, jak nie  bać się nieznanego”. To postać, której nikomu nie trzeba przedstawiać.  Znany pisarz, publicysta, celebryta i podróżnik  kulinarny. Niezwykle  barwny i wyrazisty, ale też otwarty na nowe miejsca, smaki i ludzi. Jego  życie było inspiracją, a jego strata –  ogromnym żalem.16 czerwca  od godz. 20:30 Kuchnia+ wyemituje specjalny maraton poświęcony pamięci Anthony’ego Bourdaina.
RUSZA NABÓR NA DOMO+ DESIGN CAMP

temu

Wystartował nabór na Domo+ Design Camp. Warsztaty dla studentów i absolwentów wzornictwa organizowane przez kanał telewizyjny Domo+ odbędą się między 15 a 22 września w Centrum Kreatywności Kulturalno-Społecznej w Sobolach na Lubelszczyźnie. Ich celem będzie opracowanie sposobów na przeciwdziałanie smogowi w przestrzeni domowej. Na najciekawszy projekt czeka stypendium o wartości 20 000 zł. Opiekę merytoryczną nad warsztatami sprawują Gosia i Tomek Rygalikowie ze Studia Rygalik.

Odkodowany CANAL+ z okazji premiery serialowego thrillera „KRUK. Szepty słychać po zmroku”.

Już w niedzielę, 18 marca o godzinie 21:30 na antenie CANAL+ zostanie wyemitowany premierowy odcinek serialowego thrillera „KRUK. Szepty słychać po zmroku” z Michałem Żurawskim w roli głównej. Z tej okazji platforma nc+ przygotowała dla swoich abonentów oraz operatorów sieci kablowych specjalne pasmo odkodowane CANAL+.