Słodycz i perfekcja, czyli 3. sezon „Deserów Dekera” w marcu w Kuchni+

Słodycz i perfekcja, czyli 3. sezon „Deserów Dekera” w marcu w Kuchni+

Opublikowany

Każda okazja jest dobra, aby przygotować coś słodkiego! Wie to dobrze mistrz cukiernictwa Tomasz Deker, który już po raz trzeci odkryje przed widzami Kuchni+ inspirujące i niezwykle pomysłowe przepisy na słodkie desery i wypieki. Premierowe odcinki 3. sezonu „Deserów Dekera” w każdą niedzielę od 18 marca, o godzinie 15:00. Tylko w Kuchni+.

Wielkanocna babka w nowej pistacjowej odsłonie? A może torcik biszkoptowy z truskawkami i migdałami? W kuchni Tomasza Dekera nigdy nie brakuje inspiracji. Widzowie Kuchni+ będą mieli okazję się o tym przekonać w najnowszej odsłonie oryginalnej serii Kuchni+ „Desery Dekera”.

Słynny mistrz cukiernictwa, trener Kadry Juniorów na Culinary World Cup, w każdym z odcinków swojego programu przygotowuje trzy przepyszne słodkości, a z pasjonatami kulinariów dzieli się także podstawami profesjonalnego cukiernictwa.

W najnowszym 3. sezonie serii Tomasz przygotuje propozycje deserów na każdą okazję. Będzie m.in. tort jogurtowy idealny na  urodziny, bananowo-orzechowy chlebek, który idealnie sprawdzi się na pikniku czy mogąca uświetnić każde babyshower okazała beza. Nie zabraknie też oczywiście przepisów na zbliżające się Primaaprillis czy Wielkanoc.

Premierowe odcinki 3. sezonu „Deserów Dekera” w każdą niedzielę, od 18 marca, o godzinie 15:00. Tylko w Kuchni+.

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Desery Dekera 3 (1).jpg

grafika | 16,2 MB

Pobierz
Desery Dekera 3 (6).jpg

grafika | 13,6 MB

Pobierz
Desery Dekera 3 (7).jpg

grafika | 10,5 MB

Pobierz
Desery Dekera 3 (2).jpg

grafika | 13,1 MB

Pobierz
Desery Dekera 3 (9).jpg

grafika | 15,3 MB

Pobierz
Desery Dekera 3 (3).jpg

grafika | 12 MB

Pobierz
Desery Dekera 3 (4).jpg

grafika | 11,5 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Planete+ pamięta o Dniu Ziemi

temu

Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest od lat 70. XX wieku, by uświadamiać społeczeństwu potrzebę troski o środowisko naturalne w codziennym życiu. Z tej okazji Planete+ przygotowało specjalną ramówkę i zaprasza na dokumenty związane z ochroną środowiska oraz wyjątkowe premiery:  „Wielka susza. Szkoła przetrwania dla zwierząt”, „Powodzie - wyzwanie XXI wieku”, „Martwy wieloryb pełen plastiku” oraz „CIA i GRU na tropie globalnego ocieplenia”. Już 22 kwietnia na antenie Planete+.
„Polscy szpiedzy” wracają na antenę CANAL+ DISCOVERY

temu

Podwójni agenci, wyrafinowane przykrywki i spektakularne demaskacje.  Sensacyjna seria dokumentalna „Polscy szpiedzy” wraca na ekrany i w drugim sezonie przedstawi sylwetki kolejnych ośmiu zasłużonych agentów polskiego wywiadu. Premierowe odcinki już od 7 kwietnia, o godzinie 20:20 tylko w CANAL+ DISCOVERY.
Wielkanocne danie czy sportowa uczta? 4. sezon „365 obiadów Mariety Mareckiej” zaproponuje potrawę na każdą okazję

temu

Codzienne przygotowywanie obiadów nie musi być żmudną rutyną. Z pomocą i inspiracją przyjdzie już po raz czwarty Marieta Marecka, która w swoim autorskim programie zaprezentuje szereg pomysłowych i prostych w przygotowaniu posiłków. Premierowe odcinki „365 obiadów Mariety Mareckiej 4” w każdą sobotę, od 24 marca o godzinie 17:00. Tylko w Kuchni+.
„Pogotowie remontowe Wieśka” rusza na ratunek mieszkaniom w potrzebie

temu

Po wizycie „złotej rączki” zamiast wymarzonej łazienki i działającego kranu został tylko pusty portfel? Najnowsza seria poradnikowa Domo+ „Pogotowie remontowe Wieśka” postara się zaradzić takim problemom i podpowie, jak przeżyć remont bez szwanku. Premierowe odcinki w każdą niedzielę od 11 marca, o godzinie 16:00. 

Odkodowany CANAL+ z okazji premiery serialowego thrillera „KRUK. Szepty słychać po zmroku”.

Już w niedzielę, 18 marca o godzinie 21:30 na antenie CANAL+ zostanie wyemitowany premierowy odcinek serialowego thrillera „KRUK. Szepty słychać po zmroku” z Michałem Żurawskim w roli głównej. Z tej okazji platforma nc+ przygotowała dla swoich abonentów oraz operatorów sieci kablowych specjalne pasmo odkodowane CANAL+.