Ale kino+ partnerem filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty 2017. W programie m.in. filmy o nietuzinkowych kobietach

Ale kino+ partnerem filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty 2017. W programie m.in. filmy o nietuzinkowych kobietach

Opublikowany

Ale kino+, partner filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty 2017, zaprasza widzów festiwalu na seanse w sekcji „Ale kino+”. Zaprezentowane w niej będą między innymi filmy o nietuzinkowych kobietach, w tym najnowsze dzieło Bruno Dumonta o dzieciństwie Joanny D’Arc. Ale kino+ jest również patronem sekcji filmów krótkometrażowych „Shortlista”. W tej części programu znalazły się m.in. nagradzane na prestiżowych imprezach filmy Aleksandry Terpińskiej i Renaty Gąsiorowskiej.

Filmy uznanych reżyserów, ulubieńców nowohoryzontowej widowni, w sekcji Ale kino+ podczas T-Mobile Nowe Horyzonty 2017:

„20th Century Women”, reż. Mike Mills, USA 2016
Santa Barbara, koniec lat 70. W powietrzu wisi feminizm, czuć narkotyki, słychać punka – w takich okolicznościach dorasta Jamie, który mieszka z rozwiedzioną matką Dorotheą (nominowana do Złotego Globu Annette Bening), świadomą tego, że traci kontakt z nastoletnim synem. O pomoc w wychowaniu chłopaka prosi więc bardziej nowoczesną sublokatorkę Abbie oraz przyjaciółkę syna Julie, która sama ma problemy z dorastaniem, ale jest od Jamiego dużo bardziej doświadczona, przynajmniej seksualnie. Jaki wpływ będą miały na niego te trzy kobiety? I czy Dorothea otworzy się na inne role niż bycie matką? Pisząc scenariusz, Mike Mills bazował na własnych doświadczeniach z dzieciństwa, a film nazwał listem miłosnym do kobiet, które go wychowały. „20th Century Women” ma urok wspomnienia cudownych lat dojrzewania, ukazując słodycz pierwszych wtajemniczeń, ale i ciężar nieuchronnych rozczarowań i głębszego rozpoznania otaczającego świata.

„Bliskość” („Tesnota” aka „Closeness”), reż. Kantemir Bałagow, Rosja 2017
Uznany za objawienie tegorocznego Cannes (nagroda FIPRESCI w sekcji Un Certain Regard) film Bałagowa ma w sobie wiele z zaduchu. Reżyser wrzuca widza do wrzącego kotła Północnego Kaukazu u schyłku lat 90., gdzie warunkiem przetrwania jest lojalność wobec „plemienia”: rodziny i etnicznej wspólnoty. Bałagow patrzy na rodzinny Nalczyk oczami młodej Żydówki, uwikłanej w sieć znienawidzonych „trybalnych” zależności. Ilana próbuje wymknąć się ograniczeniom, szuka wolności, boksuje się z rzeczywistością – podczas gdy sięgając po rzadki filmowy format, Balagow zamyka wokół niej świat, jak ring. Elektryzujący, miejscami brutalny debiut 26-latka jest zwiastunem nowego, wyjątkowego filmowego talentu.

„Félicité”, reż. Alain Gomis, Francja, Senegal, Belgia, Niemcy, Liban 2017
Pełna muzyki i ciepła afrykańska opowieść nagrodzona Wielką Nagrodą Jury tegorocznego Berlinale. W barze w Kinszasie Félicité śpiewa o swoim niełatwym, ale i pięknym życiu. Jej publiczność stanowią głównie upijający się mężczyźni, wśród których jest Tabu – lokalny playboy i złota rączka, pomagający piosenkarce w codziennych obowiązkach. Kiedy po wypadku motocyklowym 12-letni syn Félicité trafia do szpitala, kobieta rozpoczyna desperackie poszukiwania pieniędzy na operację, która pozwoli uniknąć amputacji nogi. Czy wspólnie z zakochanym w niej Tabu Félicité uda się ocalić syna? Film Gomisa jest słodko-gorzkim obrazem Kinszasy i jej mieszkańców – choć instytucje miejskie nie pomagają zdanym na samych siebie Kongijczykom, ci potrafią zachować ludzkie odruchy i wspierać się wzajemnie. W scenariuszu reżyser zawarł obserwacje zebrane podczas afrykańskich podróży. To właśnie podczas jednej z nich poznał Véro Tshandę Beyę, filmową Félicité.

„Incydent w Hotelu Hilton” („The Nile Hilton Incident”), reż. Tarik Saleh, Szwecja, Dania, Niemcy 2017
Egipt u progu rewolucji, podczas której w 2011 roku obalono prezydenta Mubaraka. Niestroniący od kobiet i alkoholu detektyw Noredin dostaje do rozwikłania sprawę morderstwa młodej piosenkarki w kairskim hotelu Nile Hilton. Okazuje się, że ofiara miała romans z właścicielem przybytku, wpływowym deweloperem i parlamentarzystą, więc władze chcą śledztwo uciszyć. Choć policjant nie jest naiwny i sam ma swoje za uszami, w obliczu coraz większej korupcji i niesprawiedliwości postanawia zachować się przyzwoicie i chronić jedynego świadka morderstwa – ubogą Sudankę Salwę. Czy uda mu się ocalić dziewczynę i resztki własnej godności? W postać Noredina wcielił się wyrastający na gwiazdę światowego kina Fares Fares („Zabójcy bażantów”, „Komuna”, „Łotr 1”), który był także koproducentem filmu. Napisane i wyreżyserowane przez Szweda Tarika Saleha „Morderstwo w Hotelu Hilton” przenosi konwencję kina noir na Bliski Wschód i pozwala zrozumieć, dlaczego tak wielu zdesperowanych ludzi wyszło podczas Arabskiej Wiosny na ulice.

„Jeannette. Dzieciństwo Joanny d’Arc” („Jeannette l'enfance de Jeanne d'Arc„ aka „Jeannette: The Childhood of Joan of Arc”), reż. Bruno Dumont, Francja 2017
Bruno Dumont nie przestaje zaskakiwać. Tym razem ulubieniec nowohoryzontowej publiczności wziął na warsztat biografię Joanny d'Arc. Zamiast jednak skupić się na najważniejszych wydarzeniach z życia francuskiej bohaterki narodowej, reżyser postanowił przedstawić na ekranie jej dzieciństwo. Jakby tego było mało, w „Jeannette...” Dumont kontynuuje swoje eksperymenty z gatunkami filmowymi i opowiada historię Joanny w konwencji musicalu. Na eklektycznej ścieżce dźwiękowej techno spotyka się z rockiem i rapem, a towarzyszące piosenkom absurdalne układy taneczne wprowadzają na ekran humor rodem z „Martwych wód”. Dumont nie byłby jednak sobą, gdyby ograniczył się wyłącznie do niezobowiązującej zgrywy. Łącząca żarliwą wiarę z nieposkromionym gniewem Joanna, tak jak wielu bohaterów francuskiego reżysera, zostaje umiejscowiona na pograniczu grzechu i świętości. Sam film, mimo historycznego kostiumu, stanowi natomiast celny komentarz do czasów, w których fanatyzm religijny coraz częściej stanowi źródło przemocy.

„Nie jestem czarownicą” („I Am not a Witch”), reż. Rungano Nyoni, Wielka Brytania, Francja 2017
Idealnie dawkowane magia i realizm, egzotyka i swojskość; do tego spora garść poezji, szczypta humoru – to wystarczyło, by debiut Rungano Nyoni zauroczył publiczność w Cannes. Mroczna baśń „Nie jestem czarownicą” opowiada o dziecięcej samotności, o dalekim-bliskim świecie, w którym posądzenie o czary to sposób na wykluczenie „zbędnych” dziewczynek i kobiet ze wspólnoty. O rzeczywistości, w której korupcja, wyzysk i przemoc nie poddają się żadnym zaklęciom.

„Una”, reż. Benedict Andrews, Wielka Brytania, USA, Kanada 2016
Unę poznajemy, gdy w toalecie klubu uprawia beznamiętny seks z przypadkowym mężczyzną. Kiedy nad ranem wraca do domu na angielskich przedmieściach, w którym mieszka z matką, zdaje się być równie obojętna. Tylko jedna osoba jest w stanie wywołać w niej emocje. Jej pierwsza miłość, pierwszy mężczyzna - Ray. Kiedy odbierał jej niewinność miała zaledwie trzynaście lat, on był już dorosły. Odbywszy karę więzienia ułożył sobie życie na nowo. Zniknął, zmienił imię, ożenił się. Ale Una wciąż pamięta. Kobieta żyje w przekonaniu, które miała jako mała, nierozumiejąca patologicznej natury jego działań, dziewczynka - że łączy ich niezwykła więź. Czy to szaleństwo czy miłość? Kiedy Una niespodziewanie pojawia się w jego miejscu pracy, widmo nieuchronnej tragedii staje się namacalne. Andrews adaptuje kontrowersyjną sztukę Davida Harrowera, wystawianą m.in. na Broadwayu z Jeffem Danielsem i Michelle Williams w rolach głównych. Intrygująca ścieżka dźwiękowa niesie chłodny, moralnie nieoczywisty film, przy którym „Lolita” to łatwa lektura.

W ramach sekcji Shortlista, której patronem jest Ale kino+, zaprezentowane zostaną filmy młodych polskich twórców, którzy odważnie zaznaczają swój głos i wrażliwość, szukają wyrazistej narracji, stopniowo kształtują swój styl. W programie między innymi: nagrodzone w Cannes "Najpiękniejsze fajerwerki ever" Aleksandry Terpińskiej, subtelnie opowiedziana i sfotografowana "Pola" Edyty Rembały, wyzwolona "Cipka" Renaty Gąsiorowskiej, trzymający w napięciu, inteligentnie niedopowiedziany "Żabi król" Arkadiusza Biedrzyckiego i wiele innych. O każdym filmie będzie można porozmawiać podczas spotkań z twórcami towarzyszącym pokazom.

Zestaw 1 
„Najpiękniejsze fajerwerki ever” („The Best Fireworks Ever”), reż. Aleksandra Terpińska, Polska 2017
„Cipka” („Pussy”), reż. Renata Gąsiorowska, Polska 2016
„Wolta” („Volte”), reż. Monika Kotecka, Karolina Poryzała, Polska 2017
„Klub seniora” („Seniors's Club”), reż. Agata Mianowska, Polska 2016
„Proch” („Dust”), reż. Jakub Radej, Polska 2017
„Koniec widzenia” („Time To Go”), reż. Grzegorz Mołda, Polska 2017

Zestaw 2 
„Pola”, reż. Edyta Rembała, Polska 2017
„Prezent” („Gift”), reż. Sylwia Rosak, Polska 2017
“Ślady ulotne” („Traces of Ephemeral”), reż. Agnieszka Waszczeniuk, Polska 2016
„Planeta ziemia” („Planet Earth”), reż. Anna Morawiec, Polska 2016
„Symbiofonia” („Symbiophony”), reż. Eugeniusz Pankov, Polska 2017
„Powrót” („The Return”), reż. Damian Kocur, Polska 2016

Zestaw 3 
„Żabi król” („The Frog King”), reż. Arkadiusz Biedrzycki, Polska 2017
„Lowe”, reż. Aleksandra Wit, Polska 2016
„Pięknie nam się układa” („We Get Along Beautifully”), reż. Maciej Jankowski, Polska 2016 „XOXO - Pocałunki i uściski” („XOXO - Hugs and Kiss”), reż. Wioletta Sowa, Polska 2016
„Raz dwa zero” („One Two Zero”), reż. Anna Pawluczuk, Polska 2017
„Klimat i wanilia” („Vanilla Whip”), reż. Bogna Kowalczyk, Polska 2016

17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 3-13 sierpnia 2017 roku we Wrocławiu.

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

20th Century Women (1).jpg

grafika | 8,15 MB

Pobierz
Jeannette. Dziecinstwo Joanny d'Arc (Jeannette The Childhood of Joan of Arc (2).JPG

grafika | 6,85 MB

Pobierz
Jeannette. Dziecinstwo Joanny d'Arc (Jeannette The Childhood of Joan of Arc (6).JPG

grafika | 6,02 MB

Pobierz
20th Century Women (2).jpg

grafika | 10,6 MB

Pobierz
Felicite (5).jpg

grafika | 4,08 MB

Pobierz
Felicite (2).jpg

grafika | 3,53 MB

Pobierz
Una (2).jpg

grafika | 1,06 MB

Pobierz
Una (1).jpg

grafika | 1,44 MB

Pobierz
Nie jestem czarownica (I Am not a Witch) (3).jpg

grafika | 3,5 MB

Pobierz
Bliskosc (Tesnota) (Closeness) (3).jpg

grafika | 1020 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
“Endeavour. Sezon 5” i “Most nad Sundem. Sezon 4” po raz pierwszy w telewizji w lutym w Ale kino+

temu

Lutowe wieczory w Ale kino+ wypełnią kryminalne zagadki i mroczne sekrety. Niedziele należeć będą do szwedzkiej inspektor Sagi Norén i 4., finałowego sezonu „Mostu nad Sundem”. Premierowe odcinki od 4 lutego, o godzinie 20:10. Na antenę Ale kino+, wraz z 5. sezonem, powróci również brytyjski serial „Endeavour”. Premierowe odcinki serii o przygodach detektywa Morse’a w każdą środę od 7 lutego, o godzinie 20:10. Po raz pierwszy w telewizji, tylko w Ale kino+.
„Szkoła moich koszmarów”, „Egzamin” i „American Honey” po raz pierwszy w telewizji w cyklu „Nastolatek też człowiek”. Tylko w CANAL+

temu

W lutym na widzów CANAL+ czekać będą opowieści o różnych odcieniach dorastania. W programie: krzepiąca „Szkoła moich koszmarów”, nieobliczalna „Cicha woda” z Ashley Judd w obsadzie, nagrodzony Złotą Palmą za reżyserię na MFF w Cannes 2016 „Egzamin” Cristiana Mungiu oraz „American Honey” w reżyserii laureatki Oscara® Andrei Arnold. Premiera w każdy poniedziałek, od 5 lutego, o godzinie 21:00. Tylko w CANAL+.
„Nasza młodsza siostra”, „Don Jon” i „Opiekun” w cyklu „Kino Mówi: Uciekinierzy”. Tylko w Ale kino+

temu

Ucieczka z kraju czy podróż w głąb siebie? W lutym Ale kino+ sprawdzi jak daleko da się uciec od własnego życia. W programie cyklu „Kino Mówi: Uciekinierzy”: niemiecki dramat „24 tygodnie” z Julią Jentsch („33 sceny z życia”) w roli głównej, prezentowana w konkursie głównym MFF w Cannes „Nasza młodsza siostra” w reżyserii Hirokazu Kore-edy, gorzka komedia „Don Jon” w której wystąpili Joseph Gordon-Levitt, Scarlett Johansson i Julianne Moore oraz nagrodzony za scenariusz na MFF w Cannes 2015 „Opiekun” z Timem Rothem w roli głównej. Premiery w każdy czwartek od 1 lutego po godzinie 20:10. Tylko w Ale kino+.
„McImperium”, „Agentka specjalnej troski” i wiele innych. Kinowe hity po raz pierwszy w telewizji. Tylko w CANAL+

temu

W lutym CANAL+ przygotował dla swoich widzów prawdziwą rozrywkową ucztę. W programie: biograficzne „McImperium” z brawurową kreacją Michaela Keatona (premiera: sobota, 10 lutego godz. 21:00), francuska komedia „Agentka specjalnej troski” z Danym Boonem po obu stronach kamery (premiera: sobota, 17 lutego godz. 21:00), familijna opowieść „Był sobie pies” w reżyserii twórcy „Czekolady” i „Co gryzie Gilberta Grape’a”, Lasse Hallströma (premiera: niedziela, 18 lutego godz. 15:55) oraz pozycja obowiązkowa dla fanów mocnych wrażeń – „Szybcy i wściekli 8” (premiera: piątek, 23 lutego godz. 21:00). Po raz pierwszy w telewizji. Tylko w CANAL+.

Wspólnie z Rybką MiniMini zanurz się w oceanie zabaw – startuje nowa aplikacja mobilna dla najmłodszych!

Rybka MiniMini z myślą o najmłodszych fanach przygotowała wspaniałą niespodziankę. Od teraz każde dziecko będzie miało możliwość wspólnej zabawy z Rybką w aplikacji mobilnej „Wodny świat Rybki MiniMini”.